Şafak Gazetesi

ÜLKEMİZDE TÜKETİCİLER YETERLİ VE SAĞLIKLI GIDAYA ULAŞAMIYOR!

ÜLKEMİZDE TÜKETİCİLER YETERLİ VE SAĞLIKLI GIDAYA ULAŞAMIYOR!
170 views
16 Mart 2019 - 0:50

Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Milyonlarca kişi yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşamakta. Yanlış politikalar sonucu tüketiciler işsizliğe ve yoksulluğa itilmiştir” dedi.

Topaloğlu açıklamasında, “Tüketici haklarının ilk kez dile getirilmesinden bu yana 57 yıl, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca Evrensel Tüketici Haklarının kabul edilişinden bu yana ise tam 33 yıl geçti” diyerek şunları söyledi:

“Derneğimizin büyük çabaları sonucunda bugün Türkiye’de 82 Milyon Tüketicinin haklarının korunması için hala var olan Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun çıkmasından bu yana da tam 24 yıl geçti. Tüketicilerin haklarının gelişmesi için büyük mücadelelere rağmen, üzülerek belirtiyoruz ki, yönetenlerin tüketiciler aleyhine icraatları, çıkardıkları aleyhe kanunlar, kanunla tırpanlanan tüketici kazanımları ve tüketici hakları mücadelesine karşı olumsuz bakış açıları sebebiyle, maalesef bugün kanunun çıktığı zamandan çok daha geride, hak mücadelesinde dünyada çok daha kötü bir yerdeyiz. İşte bu sebeple, gerek tüketici haklarının yeteri kadar korunamıyor olması gerekse de tüketicilerin mevcut durumu düşünüldüğünde, bugün kutlanacak bir gün değil, sesimizi yükselteceğimiz bir gündür.  TÜM OLUMSUZLUKLARIN FATURASI BİZ TÜKETİCİLERE KESİLİYOR  tüketiciler olarak vergi, zam, pahalılık sarmalında hayatta kalmaya çalışıyoruz .

Elektrik, doğalgaz, su olmak üzere tüm hayati ihtiyaçlar fahiş fiyatlarla ve sürekli yapılan zamlarla tüketiciye ağır bir yük getirmekte, bunların ücretlendirilmesinde 4-5 kalem sadece vergiler olarak tüketiciden alınmaktadır. Geçtiğimiz yıl 3 ay içinde üst üste doğalgaza, 2 üst üste elektriğe zam yapılmış, yapılan zam oranları yüzde 45-50 dolaylarına dayanmıştır. 2018’de mazota yüzde 85, gübreye yüzde 110, tohuma yüzde 95, zirai ilaca yüzde 100 ve enerjiye yüzde 85 zam yapılmasa idi, bugün ucuz sebze-meyve tüketiyor olabilecektik.

Mevcut haklarımızı korumak, haksızlıklara karşı mücadele etmek ve Evrensel Tüketici Haklarının karşılığının ülkemizde uygulanabilmesini sağlamak için, Tüketicileri, Tüketici mücadelesinin ilk örgütlü ve öncü gücü olan Tüketici Hakları Derneğinde  Örgütlenmeye çağırıyoruz.” (Şaban YILMAZ)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.