Şafak Gazetesi

Toptan, “Bu kitap Zonguldak maden işçisine armağanımdır”

Toptan, “Bu kitap Zonguldak maden işçisine armağanımdır”
32
25 Nisan 2018 - 17:08

Bülent Ecevit Üniversitesi’nin (BEÜ)  21. yayını olan, Esra Güner Hacıoğlu tarafından kaleme alınan ve TBMM önceki başkanlarından Köksal Toptan’ın yaşamını konu alan ‘Ağabey Köksal Toptan’ adlı kitap için tanıtım ve imza günü düzenlendi.

Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen imza gününe; TBMM önceki Başkanı T.C Başbakanlık Kamu Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan ve eşi Saime Toptan, Kaymakam Serkan Keçeli, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Nebioğlu Belediye Başkanı Ertan Aydoğan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Selçuk Özen, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Kılıç, İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Demirtaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özdemir, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zekai Kamitoğlu, Şöförler Odası Başkanı Barbaros Uçar, İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu, İlçe Jandarma Karakol Komutanı Ruhi Çevik, daire ve okul müdürleri, muhtarlar katıldı.

“KÖKSAL TOPTAN KİTAPLARA SIĞACAK BİRİ DEĞİL”

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda konuşan Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Öncelikle 1960 yıllardan bu tarafa Türkiye’de insanlar için toplum için ve halk için çalışan ve devletin her kademesinde unutulmaz hizmetleri olan, benimde çok eskiden beri tanıdığım değerli Köksal abiyi burada görmekten dolayı ne kadar mutlu olduğumu ifade edemem. Bizleri değer verdikleri için buraya gelerek vakit ayırdıkları için kendilerine teşekkürlerimi şükranlarımı iletirim. Halk için ayırılan bir ömür ve şuanda bilgiç kişiliğiyle her konuda memleketin hizmetinde olan, sadece bölgemizin değil, Türkiye’nin yetiştirdiği çok değerli bir büyüğümüz. Kendisinin her zaman Çaycuma’da müstesna bir yeri olduğunu bildirmek işitiyorum. Geçmişte çok anılarımız var, Köksal bey kitaplara sığacak bir insan değil. Hakkında onlarca kitap yazılabilecek bir insan. O kitapları yazacaklarda bulunur inşallah” şeklinde konuştu.

“GELECEĞE ARŞİV ANLAMINDA ÇOK GÜZEL BİR KİTAP BIRAKILDI”

Köksal Toptan’ın Türkiye’nin bir ağabeysi olduğunu söyleyen Kaymakam Serkan Keçeli; “ Köksal Toptan, yıllarını devlete ve millete hizmet uğruna harcamış ve geçirmiş biri. Gerçekten bu millete ve özellikle de Zonguldak bölgesine çok büyük hizmetleri ve katkıları olmuş. Gerek bey efendiliği, gerek devlet adamlığıyla gerçekten Türkiye’nin ağabeyi olarak nitelendirilecek bir insan. Bizler kendisinden, devlet ve millet olarak ne kadar istifa etsek azdır. Ama yaşanan bu devlet tecrübesini, yaşanan bu hayat tecrübesini mutlaka genç nesillere yeni nesillere bırakılması çok değerli ve çok önemli. Kitabın hazırlanmasında emek veren Esra hocamıza çok teşekkür ediyorum. Geleceğe arşiv anlamında çok güzel bir kitap bırakılmış oldu. Ülke olarak her zaman birlik ve beraberliğe her zaman ihtiyacımız var. Şu dönemde daha çok olduğunu düşünüyorum. Köksal beyin kitabında geçen cümlesi ile mesajında herkese ömrü boyunca bir mesaj verdi. Vermeye devam ediyor.  Ben o sözleri okuyarak konuşmamı sonlandırıyorum. “ birbirimizin yüzüne bakamayacak söz ve davranışlardan kaçınmalıyız. Hepimiz elbette ayrı ayrı düşüncelerimize sahibiz. Farklı ideolojileri olduğuna göre farklı düşünce, fikir ve görüşlerde var demektir. Öncelikle bunu bilmeniz ve hepimizin ayrı şeyler söylememiz gerektiğini inanmamız lazım. Orada bir birimizi kıracak, gücendirecek, yarın birbirimizin yüzüne bakamayacak sözleri sarf etmemeliyiz. Biz birbirimize her zaman lazımız. Bu ülkede, bu milletin, bu insanların başka yaşayacak vatanı, başka yaşayacak toprağı olmadığını bildiğimiz için biz bu üsluba inşallah millet olarak birlik ve beraberlik içeresinde, saygı ve saygıyla kucaklayacağız ve geleceğe güzel bakacağınıza inanıyorum” dedi.

 

AĞABEY’ İSMİ BU KİTABA ÇOK YAKIŞTI”

Böyle güzel bir buluşmaya vesile olan,  kitabın yazarı olarak huzurunuzda olmanın onuru ile saygılarını sunduğunu ifade eden Esra Güner Hacıoğlu, “BEÜ sürdürülen bilimsel araştırma projelerinden biri de “yaşayan insan hazineleri” adlı sözlü tarih çalışması. Bu proje BEÜ eski Rektörü şimdiki ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer tarafından başlatıldı. Bende o çalışmaların araştırmacılarından bir tanesiydim. Projenin amacı, Zonguldak ve ilçelerinde kaybolmaya yüz tutmuş meslekler ve meslek erbapları ile Zonguldak ve ilçelerinde gelişen, ulusal ve ulusal alanlarda büyük başarılara imza atan isimlerin yaşam öyküleri üzerinden Zonguldak kültürüne ışık tutmaktı. Bir amacı böyle belirledik. Değerli Mahmut Hocam araştırmanın ilk araştırma konusu olarak, Sayın Köksal Toptan’ın ismini verdiler ve bu çalışmanın nehir söyleyişi türünde ayrı bir yayın olarak ayrı bir kitap olarak basılacağını ve benim yazmamı istediler. Ağabey’in ilk adımı böyle atıldı.  İlk olarak Köksal Toptan hakkında ulaşabildiğim bütün belgeleri topladım. Tüm belgeleri inceleyerek 36 sayfa soru hazırladım, 38 saatlik bir ses kaydı ortaya çıktı. 8 ay sonra kitap okurlarla buluştu. Bu kitap sizlere sadece siyaset alanında tanıdığınız Köksal Toptan’ı bir arkadaş, bir dost, bir dede, kısaca bir insan hazinesi olarak tanımanızı sağlayacak. Sadece siyaset yaşantısında değil, yaşamın her alanında dokunduğu insanların ağabeyi olduğu için ‘Ağabey’ ismi bu kitaba çok yakıştı” diye konuştu.

“BU KİTAP BENİM ZONGULDAK MADEN İŞÇİSİNE ARMAĞANIMDIR”

Beni şımarttılar ve heyecanlandırdılar, layık olduğum ve olmadığım güzel şeyler söylediler diyerek sözlerine başlayan Köksal Toptan, “Çaycuma’da bulunmaktan her zaman heyecanlanmışımdır. Çaycuma’nın sokaklarında, köylerinde, çamur ve batak içerisinde çalıştığımız günlerden günümüze bütün geçmiş ve gelişini çok iyi takip eden bir kişi olarak, her gelişimde Çaycuma’ya duyduğum bu heyecan artmıştır.  Bu kitap benim için bütün hayatımın ittifakı oldu. Değerli dostum Mahmut hocaya teşekkürlerimi sunuyorum. Vermiş olduğu karar Türkiye’de bir ilktir. Bir üniversite yaşayan bir siyasetçinin hayatını konu alan bir kitap yayınlıyor. Bu kitap 5 bin basıldı. B kitapta bazı önemli şeyleri atlamışım. Ama bu anlayışla böyle bir kitap ortaya çıktı. Kitapta kaba hatlarıyla benim hayatım var. Bu kitap bizim cumhuriyet tarihinin, cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana gelişiminin de bir özelliğidir. Kitabı okuyanlar geri dönüş yaparak, o dönemler ile ilgili kendilerini bulduklarını söylüyorlar. Yaşadığımız olaylardan bahsettik. Bulunduğumuz yerler itibariyle, bildiğimiz bazı şeylerin sadece bizim tarafımızdan bilinmesi gerekiyor. Paylaşıldığı zaman çok hoşa gitmeyecek bir takım olaylar yazılabilir. Bazı bilgileri mezara kadar götürmemiz gerekiyor. Kitabın eksik ayaklarının olduğunu bende biliyorum, ama onlar yazılmaz. Kimse yazamaz yazmamalı. Onun dışında bilinmesinde zarar değil, fayda olan pek çok bilginin kitapta yer aldı. Esra hanım çok titiz çalışma yaptı. Kütüphanem de bulunan 40 bin kupürlü büyük bir arşivi tek tek inceledi. Unutulan ama okunduğu zaman birçok olayı ortaya çıkarmak mümkün olanıydı. Sekiz aylık bir çalışmanın sonucunda bu kitap ortaya çıktı. Eksiklikler var, inşallah gelecekte tamamlamayı bulabiliriz.  Bu kitap benim Zonguldak maden işçisine armağanımdır. Ben onların sahibi olduğu amele birliği bursu ile üniversite okuyan biriyim. Bu kitapta onlara minnetle her satırında andım. Bizim kursağımızda Türkiye taş kurumunun emeği vardır. Türk siyaseti inşallah önümüzdeki günlerde daha nice Köksal Toptan’lar çıkarır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Kaymakam Serkan Keçeli Köksal Toptan’a plaket takdim ederken, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Esra Güner Hacıoğlu’na plaket takdim etti.

Toptan törenin ardından kitaplarını tek tek imzaladı. Haber: Gönül ÜNLÜ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.