Şafak Gazetesi

‘TOPLUMSAL BOYUTU BİZİ İLGİLENDİRİYOR’

‘TOPLUMSAL BOYUTU BİZİ İLGİLENDİRİYOR’
8 views
10 Ağustos 2018 - 1:26

TMMOB Şehir Plancıları Odası Zonguldak Temsilcisi Kamuran Ayyıldız ile TMMOB Mimarlar Odası Zonguldak Temsilcisi Fırat Birkan yaptıkları ortak açıklamada, Mülkiyeti TTK’ya ait olan taşınmazın bir vakfa devrine dair olarak gelişen süreci değerlendirdiler.

Ortak açıklamayı okuyan TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Fırat Birkan, “Temsilciliklerimiz, konunun siyasi boyutu ile değil, toplumsal boyutu ile ilgilenmektedir” dedi.

Birkan açıklamasında, “Sadece kent ölçeğinde değil, bölgesel kapsamda da önem taşıyan ve taşkömürü havzasındaki dönem mimarisini yansıtan, endüstriyel miras örneklerinin de yer aldığı sit alanı özellikleri taşıyan bahse konu bölgenin bir özel vakfa devrine yönelik bu haberler sebebiyle, alanın izinsiz tahribatı ve amaç dışında kullanılması hususunda endişelerimiz bulunmaktadır” diyerek şunları söyledi:

“Öncelikle söz konusu alan, yürürlükteki imar planında; kısmen “meydan”, kısmen “doğal karakteri korunacak alan”, kısmen ise “sosyal-kültürel tesis alanı” olarak planlanmıştır. Bahse konu taşınmazın 740 m2 lik bölümü, kıyıda kalmaktadır. Dolayısıyla bahsi geçen vakfın, devir işlemleri sonrasında bu alanda ne yapmayı planladıkları; devir protokolünde imar planı ve mevzuatına aykırı herhangi bir yapılaşma olduğu takdirde fesih olacağına dair bir madde bulunup bulunmadığı, devre konu alanın tam olarak yüzölçümü ile kapsadığı bölgenin sınırlarının belirtilmesi gibi konularda kamuoyunu aydınlatmak adına ilgililerden açıklama beklediğimizin bilinmesini isteriz.

Zonguldak Belediyesi’nin, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun ve KUDEB’in yetki ve sorumlulukları dahilinde müdahilliği esnasında karar alırken mevzuat dışında kamusal hakları koruyup, gözeteceklerine dair inancımızı korumaktayız.

Bahsi geçen taşınmazın tamamının devir konusu yapıldığı varsayımıyla; Zonguldak Belediyesi’nce restore edilerek ve yenilenerek halka kazandırılan, Liman bölgesi ile Fener Sit Alanını birbirine bağlayan tünel ile bakı terasının da bulunduğu küçük meydanın da bu alana dahil olduğu ekli pafta örneğinde de görülmektedir. Kentsel sit alanının önemli unsurlarından olan bu fonksiyonların değiştirilmeden korunması ile ilgili her türlü yaptırımın da protokole eklenmesi gerektiğini ifade etmek isteriz. Öte yandan tescilli Fener binasının koruma alanında bulunan adı geçen parselin, koruma mevzuatı ve ilke kararları doğrultusunda değerlendirilmesi gerektiğine de dikkat çekmek isteriz. Ayrıca bahse konu taşınmazın büyük bir kısmının kıyıda kalması sebebiyle kıyı mevzuatının da göz ardı edilmemesi gerektiği hususunu hatırlatmak isteriz” (Şaban YILMAZ)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.