Şafak Gazetesi

“SÖZLEŞMELER OKUNABİLİR OLMALI”

“SÖZLEŞMELER OKUNABİLİR OLMALI”
234 views
12 Mart 2019 - 2:37

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden yaptığı açıklamada,  “Ticaret Bakanlığına bağlı Zonguldak Ticaret İl Müdürlüğü olarak Kuruluş Kanunumuz gereği İlimizdeki tüketicileri bilgilendirmek ve şikâyetlerini çözüme kavuşturmakla görevliyiz. Tüketicilerimizin şikâyetlerini Tüketiciyi Koruma Kanunu kapsamında değerlendiriyoruz” diyerek şunları söyledi:

“İlgili kanun gereği tüm tüketici sözleşmeleri en az on iki punto büyüklüğünde ve okunabilir bir şekilde düzenlenmek zorundadır. Sözleşmede öngörülen koşullar, sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilemez. Tüketiciden; haksız olarak ek bir bedel talep edilemez. Tüketiciden talep edilecek her türlü ücret ve masrafa ilişkin bilgilerin, sözleşmenin eki olarak tüketiciye ayrıca verilmesi zorunludur.  Tüketici bir alış-veriş işlemini yaptığı için ürünü kullanmaya mecbur değildir.

Sözleşmenin imzalanmasından itibaren eğer sözleşme İşyeri dışında (kapıdan satış dediğimiz) yapılan satış ve mesafeli satış ise 7 gün, devre tatil sözleşmelerinde ise cayma süresi 14 gündür. Ön ödemeli konut satışları, tüketici kredisi sözleşmeleri ve finansal hizmetlere ilişkin mesafeli sözleşmelerde tüketicilere 14 günlük; taksitle satış sözleşmelerinde ise Borçlar Kanununa paralel olarak 7 günlük cayma hakkı vardır”

Maden açıklamasına devam ederek, “Ürün veya hizmetin ayıplı olması halinde tüketicilerimiz, Sözleşmeden dönme Ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme, Ücretsiz onarım, Satılanın ayıpsız misli ile değiştirilmesini isteme seçimlik haklarını kullanabilecektir.  Bu hakları kullanmada bir öncelik sıralaması yoktur. Dileyen tüketici dilediği hakkını kullanabilir” dedi. (Şaban YILMAZ)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.