Şafak Gazetesi

‘ÖNEMLİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU’

‘ÖNEMLİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU’
377 views
07 Mart 2019 - 17:46

Zonguldak Diyaliz Organ Nakli ve Kronik Hastalar Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ayhan Kefeli, Kronik Böbrek Hastalığının Dünyada ve Türkiye’de salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

8 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, Böbrek hastalığının erken teşhisle sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir bir hastalık olduğu, ancak hastalığın farkındalığının düşük olmasının, erken dönemde tespit edilmesine imkân vermediği belirtti.

Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği geliştiği ve yaşam kalitesinin bozulduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kronik böbrek hastalığı dünyada ve Türkiye’de salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir taramasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır. Kronik böbrek hastalığının gelişme riski, kadınlarda erkeklerden daha yüksek olabilmektedir. Bazı böbrek hastalıkları, örneğin lupus nefropati veya böbrek enfeksiyonu genellikle kadınları etkiler. Böbrek enfeksiyonları, kadınlarda daha sık görülmekte ve gebelikte risk artmaktadır. Bu yüzden iyi sonuçlar elde etmek için teşhis ve tedavi zamanında yapılmalıdır Açıklamada, gebelikte karşılaşılan sorunların böbrek hastalığı riskini arttırdığına dikkat çekilerek, genç kadınlarda gebelik zehirlenmesi, septik düşük ve doğum sonu kanamanın akut böbrek hasarının önde gelen nedenleri arasında yer aldığı belirtildi.

Ana Tedavi Yöntemi Diyaliz değil Böbrek Nakli Diyaliz, kronik böbrek yetmezliğinde hiçbir zaman ana tedavi yöntemi değildir. Diyaliz, böbrek nakline kadar geçen sürede hastayı yaşatmak için uygulanır” diyen Kefeli organ bulunamadığı için çok sayıda hastanın hayatını kaybettiğini, bir kısmınınsa diyalizle yaşamak zorunda kaldığını söyledi. “Kalp yetmezliği, kronik karaciğer hastalığı ve kronik böbrek hastalığında nakil en seçkin ve hayat kurtarıcı yöntemdir. Canlıdan yapılan organ bağışlarında alıcının iyileşmesi pahasına normal ve sağlıklı bir insana majör bir cerrahi girişim yapılması ‘önce zarar verme’ ilkesine ters düşen bir durum olarak algılanabilir. Ancak unutulmaması gerekir ki bir gün sizin de çocuğunuz, anne-babanız, yakınlarınız ya da siz organ bağışına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle vefat edenlerden nakil sayısını artırmak ve daha çok sayıda hayat kurtarmak için herkesin organlarını bağışlamasını öneriyoruz” dedi.

Kefeli açıklamasının sonunda ise, “Sonuç olarak, kronik böbrek hastalığınız varsa az tuz tüketin ve her muayenede tansiyonunuzu mutlaka ölçtürün. Zonguldak Diyaliz Organ Nakli ve Kronik Hastalar Dayanışma Derneği olarak, 8 Mart 2019 Cuma Günü Saat:10.00-16.00 saatleri arasında Vergi Dairesi önünde stant kurulacak ve burada Gönüllülerimizden Organ Bağışı alınacaktır” diye konuştu. (Şaban YILMAZ)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.