Şafak Gazetesi

NEBİOĞLU TARIMLA GELİŞECEK

NEBİOĞLU TARIMLA GELİŞECEK
149
02 Aralık 2016 - 13:26
Çaycuma İlçesine bağlı Nebioğlu Beldesinde 3 dönemdir belediye başkanlığını başarıyla yapan Ertan Aydoğan, “Halkımız belediyenin yaptığı çalışmalardan oldukça memnun. Nebioğlu, belediyesi ve halkı ile tek yumruk olmuş durumda” dedi.

Zonguldak’ın Çaycuma İlçesine bağlı Nebioğlu Beldesinin Belediye Başkanı Ertan Aydoğan, tertemiz yaşanabilir belde yönündeki çalışmalarının devam ettiğini ve belde de tarımsal ve hayvancılık alanında önemli gelişmelerin olduğunu söyledi.

Nebioğlu Beldesinde 28 yıldır siyaset yaptığını ifade eden Aydoğan, “Nebioğlu’nda yapmak istediğimiz büyük projeler için halkımızla birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Nebioğlu halkı tek yumruk halinde, geleceğe yönelik projelerin hayata geçmesi için uğraşıyor. Beldemizde, muhalefet partisindeki arkadaşlarımız da projelerimizi çok yakından takip ediyor ve destekliyorlar. Hedeflerimizi büyüttük. Birlik ve bütünlük içerisinde Nebioğlu’nu en güzel şekilde geleceğe taşımak için tüm gücümüzü ortaya koyduk. Topyekûn tek yumruk halinde çalışıyoruz” dedi.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN ÖĞRENCİ GELECEK

Nebioğlu Belediye Başkanı Ertan Aydoğan, “Sayın valimizin katkılarıyla, Nebioğlu’ndaki Çok Programlı Lise, Tarım Meslek Lisesi haline dönüştürülerek açıldı. Bu benim 15 yıllık hayalimdi. Okulumuzun uygulama alanları, hayvan barınakları ile desteklenmesi gerekmekte. Tarım lisesi ve uygulamalı bahçeleri ile birlikte Nebioğlu bölgesinin bakir alanında tarımın çok büyük ilerleme kaydedeceğini umuyorum. Birde okulumuza yurt kazandırabilirsek, sadece Zonguldak değil, Türkiye’nin her yerinden öğrenci başvurusu gerçekleşecektir.”

BÖLGE MİLLETVEKİLLERİMİZ ve SAYIN VALİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Bölgede hayvancılığın geliştiğine dikkat çeken Aydoğan, “Çaycuma, Nebioğlu ve Saltukova üçgeninde tarım ve hayvancılık için çok müsait alanlarımız var.  Bu alanların değerlenmesi konusunda Sayın Valimizin başlatmış olduğu çalışmayı biz de destekliyoruz. Bölgede bu işin geliştirilmesi ve büyütülmesi konusunda hep birlikte çalışacağız. Sulu tarım olmadığından dolayı hayvancılığı işletme bazına dönüştüremedik. Ev hayvancılığı ile bir iki baş hayvanla birlikte bu işi yürüttük. Söz konusu gölet hayata geçirilip, sulu tarıma başlandığında, tarımda verimlilik arttığı zaman, süt hayvancılığının da bölgede alabildiğine büyüyüp gelişeceği inancını taşıyorum. Nebioğlu’nu 10-15 yıl içinde tarım alanında çok büyük gelişmelere gebe olarak görüyorum. Bölge milletvekillerimiz ile Sayın Valimiz bu konuda bize sürekli destek veriyorlar. İnşallah başaracağız diye ümit ediyorum.”

YOL ÇALIŞMALARIMIZ İÇİN 280 BİN LİRA KREDİ KULLANDIK

Kanalizasyon ve karayolu çalışmaları hakkında da bilgi veren Aydoğan, “Beldemizin giriş ve çıkışlarında, kanalizasyon hattının geçtiği bölgelerde 4 kilometrelik mükemmel bir karayolu çalışması yaptık. Ardından, 280 bin TL kredi kullanmak sureti ile beldemiz içindeki toplamda 7 kilometre sıcak asfalt ve şehir merkezinin bulvar taşı ile döşenmesi işini bitirmiş durumdayız. Yaptığımız bisiklet yolu, engelli yolu ile birlikte yaya kaldırımlarımızla beraber çok mükemmel oldu. Dışarıdan görenlerin alkışladığı, içinde yaşayanların gurur duyduğu bir kent merkezi haline geldik. Halkımız da bu çalışmalardan memnun.”

SPOR KULÜBÜMÜZ VAR AMA SPOR YAPACAK SAHAMIZ YOK!

Beldemizde spor kulübü derneğimiz var ama spor sahası yok diyen Aydoğan, “Sporcularımız hem futbol, hem de teakwan-do alanında beldemizi temsil etmekteler. Gençlerimiz spora ilgililer. Kulübün başındaki yöneticilerimiz, gençleri sokaktan, kötü alışkanlıklardan kurtarmak için böyle bir kulüp kurdular. Biz de kulübümüze her konuda elimizden geldiğince maddi ve manevi olarak destek oluyoruz. Ama kulübümüzün spor sahası yok. Gençlik Spor Bakanlığı’na spor sahası talebimizi ilettik. Ancak bakanlık şuanda beldeler ve köylerdeki spor sahalarının yapımı konusunun Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından yapıldığını söyledi. Müracaatımızı buraya da yaptık. 3 milletvekilimizle birlikte projeyi takip ediyoruz.  2017 yılının başlarında bu sözleşmenin imzalanmasını ümitle bekliyoruz.”

Zonguldak’ın Çaycuma İlçesine bağlı Nebioğlu Beldesinin üç dönemdir başarıyla Belediye Başkanlığını yapan Ertan Aydoğan, Şafak Gazetesine verdiği röportajda sorularımıza şu cevapları verdi:

Seçkin Kırarslan: Başkanım önce kendinizi tanıtır mısınız?

Ertan Aydoğan:  1959 yılında Nebioğlu’nda doğdum. Kayseri İnşaat Teknik Lisesi mezunuyum. İki sene Zonguldak’ta inşaat teknisyeni olarak Toprak ve İskan Müdürlüğü’nde görev yaptım. 1989-1999 yılları arasında Nebioğlu Mahallesi Muhtarlığı yaptım. 1999 yılında Nebioğlu Belediye Başkanlığına aday oldum ama seçimi kaybettim. 2004’te yapılan seçimlerde belediye başkanı olarak seçildim. Üç dönemdir halkımızın takdiri ile beldemize belediye başkanı olarak hizmet ediyorum.

Seçkin Kırarslan: Nebioğlu Belediyesi ne zaman kuruldu?

Ertan Aydoğan: 1995 yılında Nebioğlu ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurduk. O dönem Kooperatifin sağlamış olduğu dayanışma çerçevesi içerisinde, Nebioğlu ve çevresinde bulunan Kalevigeriş, Kaleviçavuş, Terziler mahalleleri birleşerek 1997 yılında yapılan referandum sonucunda Nebioğlu Belediyesi kuruldu. Beldemizde şuan için 2 bin 362 kişi ikamet etmekte.

Seçkin Kırarslan: Belediyenizde kaç personelle beldenize hizmet veriyorsunuz?

Ertan Aydoğan:  Beldemizde şuanda 13 personel, 5 taşeron ve İş-Kur aracılığıyla almış olduğumuz 15 işçi ile belediyemizin rutin işlerini yürütüyoruz. İş – Kur’dan aldığımız elemanlarla birlikte, yol yapımı dahil güzel işleri gerçekleştirdik. İş – Kur’un bu hizmetinin faydasını gördük.

Seçkin Kırarslan: Belediyenizin ekonomik durumu nasıl.

Ertan Aydoğan:  Şuan ekonomik anlamda çok sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Yerel Yönetimler Başkan Yardımcımız belediyemizi ziyaret ederek bütçemize baktı. Bütçemizin yarısı personel gideridir. İller Bankası’ndan gelen para dışında çok fazla gelirimiz yok. Aylık ortalama 90 bin TL geldiğini düşünürsek, bunun 32 bin TL’si İller Bankası’nın kredisine ve diğer borçlarımıza kesiliyor. Kalan miktar şuandaki personel giderlerimizi ancak karşılıyor. Su gelirleri ve denkleştirme bedelleri gelmediği zaman, belediyemiz hizmet vermekte çok zorlanıyor. Krediler ve denkleştirme ücretleriyle beldemize hizmet etmeye çalışıyoruz. Ak Parti’ye geçtiğimiz süreçten bugüne kadar, beldemizde çok güzel ve çok büyük hizmetlere imza attık.

Seçkin Kırarslan: Beldenize yapmak istediğiniz en önemli hizmet nedir?

Ertan Aydoğan: Nebioğlu ile ilgili en büyük hayalim, beldenin tarımsal alanda gelişmesini sağlamaktı. 1995 yılında Nebioğlu ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi’ni kurdum. 22 yıldır başkanlığını yapmaktayım. Süt hayvancılık yapıyoruz. Zonguldak’a baktığımız zaman Çaycuma’da Filyos Projesi ile birlikte sanayi alanındaki yatırımlar Çaycuma bölgesine yerleşiyor. Tarımın da bu çerçevede geri kalmaması gerekiyordu. Sayın Valimizin de katkılarıyla, tarımsal alandaki faaliyetler de son zamanlarda yoğunlaştı. Çaycuma’da 500 dönüm bir alan üzerine organize sera bölgesi kuruluyor.

Seçkin Kırarslan: Beldenizde Tarım Meslek Lisesi açıldı. Bu lise size neler kazandıracak.

Ertan Aydoğan: Sayın valimizin katkılarıyla, Nebioğlu’ndaki Çok Programlı Lise, Tarım Meslek Lisesi haline dönüştürüldü. Bu benim 15 yıllık bir hayalimdi. Ben Nebioğlu’nu hayal ederken; Tarım Meslek Lisesi ve bahçeleriyle uygulama alanları ve beldemize bir gölet yapılmasını düşünüyordum. Bu gölet sayesinde de sulu tarım yapılarak, bu okuldan mezun olan öğrencilerimizin bilgileriyle bölgedeki tarım ve hayvancılığı geliştirmek; Batı Karadeniz’in üretim merkezi haline dönüştürmekti. Madenler göletinin şuan planlaması yapıldı. 2017 yılı içerisinde proje ve yatırım çalışmaları devam edecek. Kapalı sistem sulama yapılacak. Tarım lisesi ve uygulamalı bahçeleri ile birlikte Nebioğlu bölgesinin bakir alanında tarımın çok büyük ilerleme kaydedeceğini umuyorum.

Seçkin Kırarslan: Tarım Meslek Lisesinin eksiği var mı?

Ertan Aydoğan: Çalışmalarımızın ilk aşaması olan Nebioğlu Tarım Meslek Lisesi açıldı. Eksik demeyelim ama öğrenciler için yurt, öğretmenlerimiz için lojman yapılması gerekmekte. Uygulama alanları, hayvan barınakları ile de desteklenmesi gerekmekte.

Seçkin Kırarslan: Tarım Meslek Lisesinin il dışından öğrencisi var mı?

Ertan Aydoğan: Okulumuza yurt kazandırabilirsek, sadece Zonguldak değil, Türkiye’nin her yerinden öğrenci başvurusu gerçekleşebilecektir. Valimizin de destekleri ile Orman Bakanlığına bağlı ama orman vasfını kaybetmiş 175 dönüm arazinin Milli Eğitim’e tahsisi için yazışmalara başlandı. Üzerinde orman olmayan bu arazi, birinci sınıf tarım arazisi. Burası ıslah edilmek suretiyle, önümüzdeki yıllar içerisinde tarıma açılacak. Şuan acil olarak yurt yapma konusunda sıkıntımız olduğu için, mevcut okulun üst katının veya yarısının yurt olarak tahsis edilmesi için Valimiz ile görüşmeler yaptık. Valimiz, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne konuyu aktardı. Konu inceleme aşamasında. Ayrıca okulumuz mezunları, Çaycuma Meslek Yüksek Okulu’na dikey geçiş yapabilecekler.

Seçkin Kırarslan: Beldenizde hayvancılık ne durumda?

Ertan Aydoğan: Bölgemizde mandacılık gelişmekte. Çaycuma, Nebioğlu, Saltukova üçgeninde tarım ve hayvancılık için çok müsait alanlarımız var.  Bu alanların değerlenmesi konusunda Sayın Valimizin başlatmış olduğu çalışmayı biz de destekliyoruz. Bölgede bu işin geliştirilmesi ve büyütülmesi konusunda hep birlikte çalışacağız. 20 yıldan beri tarımsal kalkınma kooperatif başkanlığı yapıyorum. Sulu tarım olmadığından dolayı hayvancılığı işletme bazına dönüştüremedik. Ev hayvancılığı ile bir iki baş hayvanla birlikte bu işi yürüttük. Söz konusu gölet hayata geçirilip, sulu tarıma başlandığında, tarımda verimlilik arttığı zaman, süt hayvancılığının da bölgede alabildiğine büyüyüp gelişeceği inancını taşıyorum. Nebioğlu’nu 10-15 yıl içinde tarım alanında çok büyük gelişmelere gebe olarak görüyorum. Bölge milletvekillerimiz ile Sayın Valimiz bu konuda bize sürekli destek veriyorlar. İnşallah başaracağız diye ümit ediyorum.

Seçkin Kırarslan: Manda yetiştiriciliği ve manda yoğurdu üretiminde herhangi bir destek alabiliyor musunuz?

Ertan Aydoğan: Biz süt inekçiliği üzerine çalışmalar yaptık. Manda yetiştiriciliği üzerine çalışmalar yapan arkadaşlarımız da var. Tarım Bakanımızın kendisi, Zonguldak’ta pilot bölge arasına girmesi konusunda destek vereceğini söyledi. Yurt dışından ithal edilen mandalarda yüzde 50 oranında teşvik sağlanacağını söyledi. Bu konuda şuanda çalışmalar yapılıyor. Manda Yetiştiricileri Birliği proje yapacak, manda almak isteyen üreticiler, ithal edilen hayvanların yarı bedelini devlet karşılamak suretiyle alabilecekler. Bu sayede manda yetiştiriciliği de bu bölgede gelişeceğine inanıyorum. Süt hayvancılığı yetiştiriciliği biraz da tarıma dayalı. Slaj, yem bitkisi üreticiliğinin artması lazım. Bunun için sulu tarım şart.

Seçkin Kırarslan: Bölge halkı tarıma ilgi gösteriyor mu?

Ertan Aydoğan: Önümüzdeki yıllarda bölgemizin pilot bölge olacağına inanıyorum. Bunun alt yapısını hazırlıyoruz. Tarım Lisesi ile Çaycuma’da yeni açılacak olan Ziraat Meslek Yüksek Okulu ile birlikte gelişme sağlanacaktır. Bu okullarımızın insanlarımıza sunacağı projelerle beraber bölge insanımızın tarıma yöneleceğine inanıyorum. Bizim burada en büyük sıkıntılarımızdan biri, sürekli üzerinde durduğum gibi sulu tarım yapamamamız. Biz ekim yaptığımız zaman, bir dönümden 1,5 ton slaj alıyoruz, Adapazarı’nda sulu tarım yapan üretici ise 8 ton slaj alıyor. Dolayısı ile biz burada zarar ettik. Sulu tarım geldiği zaman sonucunda bir karlılık oluşacak. Vatandaşımız da bunu gördüğü anda o alana insanlarımız yönelir. Çaycuma’daki iş adamlarımızın süt hayvancılığına yönelmemesinin sebebi, bölgede sulu tarım yapılamadığından dolayı, yem fiyatları yüksek. Ekonomik olarak karlılık olmadığı takdirde o alana da yatırım yapmıyor. Trakya gibi bölgelerde ise bu işler böyle değil. 300-500 başlık işletmeleri olan para kazanan bir sürü çiftçilerimiz var.

Seçkin Kırarslan: Göletler ve dere ıslahları sizin için ne anlama geliyor?

Ertan Aydoğan: Arazilerimiz zaman zaman sele maruz kalıyor. Bu yapmış olduğumuz göletler ve dere ıslahları ile birlikte sel felaketi önlenecek. Bu sayede birinci sınıf tarım arazisi olan bu arazilerin ıslah edilmesinden sonra çok yüksek verim alınabilen üretim alanlarına dönüşecektir. Buna inanmış insanlardan bir tanesiyim. Çünkü 22 yıldır bu işin çabasını veriyorum. Şu anda halen süt topluyoruz. Bartın’da bulunan fabrikaya süt satıyoruz. Bu işlerden geçimini sağlayan bir sürü insanımız var.

Seçkin Kırarslan:  Nebioğlu Beldesi sulu tarım ve hayvancılıkta yeterli desteği aldığında, Zonguldak’ın ekonomisine çok büyük katkı da sağlayacak diyebilir miyiz?

Ertan Aydoğan:  Sadece Zonguldak değil, Batı Karadeniz Bölgesi’nin üretim bölgesi olacaktır. Ben bu konularda yurt dışında da incelemelerde bulundum. Örneğin Hollanda’nın çok büyük arazisi olmamasına rağmen, alt yapılarının hazır olması nedeniyle üretmiş olduğu ürünleri dünyaya ithal ediyorlar.  Çaycuma, Nebioğlu ve Saltukova üçgeninde birinci sınıfı tarıma elverişli çok büyük arazilerimiz var. Tarım lisesi, Ziraat Meslek Yüksek Okulu, Gölet ve arazi toplulaştırılması yapıldığında, bunlar bir araya geldiği zaman bölgenin üretim merkezi haline gelmesi kaçınılmazdır.  Örnek verirsek, Düzce’den, Niğde’den yonca getiren arkadaşlarımız, buradan diğer bölgelere sevkini yapacak hale gelecektir.

Seçkin Kırarslan:  Beldenizde alt yapı çalışmalarınız ne durumda?

Ertan Aydoğan:  Kanalizasyon çalışmalarını bitirdik. Yalnız İller Bankası tarafından kanalizasyon projesi yapılırken, arıtma tesisi dikkate alınmadan yapılmış. Kanalizasyon çalışmalarında deşarj noktasını dereye verdiler. Zaman içinde insan sağlığına zarar verir hale geldi. Akabinde normal olarak köylüler itiraz etmeye başladı. Dolayısıyla Çevre İl Müdürlüğü bize ceza kesmek istedi. Projeyi yapan Çevre Bakanlığı olmasına rağmen, Çevre Müdürlüğü de ceza kesmeye kalkınca itiraz ettik. Kanalizasyon projesi ile arıtma tesisinin aynı anda ihaleye çıkıp yapılması lazım şeklinde itirazımızı dile getirdik. Arıtma tesisi için yer arama çalışmalarımız vardı bu sonuç verdi. Orman Bakanlığı ile yaptığımız yazışmalar sonucunda 49 yıllığına 4 dönümlük yer tahsisi yaptık. Projeyi İller Bankası’na gönderdik. Önümüzdeki Belediye Meclisi toplantısında bir paket proje kapsamında kredi talebinde bulunacağız. 2017 yılı içerisinde arıtma tesisi yapılarak, kanalizasyon şebekemizle birleştirerek sağlıklı bir şekilde bu işin yürümesini sağlayacağız. Kanalizasyon çalışmalarımız bitti. Kesin kabulü yapıldı. Arıtma tesisinin de tamamlanmasıyla, tertemiz yaşanabilir belde yönündeki çalışmalarımız devam ediyor.

Seçkin Kırarslan: Elektrik ile ilgili sorununuz var mı?

Ertan Aydoğan: Beldemizin Yeşilyurt Mahallesi’nde elektrik ile ilgili büyük sorunlarımız vardı. Yaklaşık 16-17 kilometrelik bir güzergahta elektrikler kesildiğinde, bu mahallemizin elektrikleri de sürekli olarak kesiliyordu. Çünkü hat paralel bağlantı halindeydi. Bu mahallemizdeki elektrik şebekesinin o gruptan ayrılabilmesi için müracaatlarımız oldu. Enerji Sa yetkilileri konuya duyarlılık gösterdiler. Şuanda hem Yeşilyurt Mahallemizin şebeke içi yenileme çalışmaları devam ediyor, hem de diğer gruptan ayrılacak. Bir arıza nedeniyle kesinti meydana geldiğinde ümit ediyorum ki bizde kesinti yaşanmayacak.  Son üç dört yıldır, mahallelerimizin elektrik şebekelerinin yenilenmesi ve trafolarının güçlendirilmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor.

Seçkin Kırarslan: Yol çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Ertan Aydoğan: Tabi bu kanalizasyon çalışmaları sonucunda bütün mahalle yollarımız gitti. İller Bankası bu işi ihale ettiğinde, haliyle bu yollar bozulduğu zaman bakım ve onarım işleri tamamen belediyeye ait.  Düşünün 16-17 kilometrelik alanda kanalizasyon çalışması yapılıyor. Bu yollar da şehir merkezi ve mahallelerden geçmekte. Bu yollar tamamen kullanılamaz hale geliyor. Belediyemiz kanalizasyon çalışmalarını, kredi ile borçlanarak yapıyor, diğer yandan bu yolların onarımı ile uğraşmak zorunda. 16-17 kilometrelik bir yol ağının komple yenilenmesi, bizim gibi belediyelerin gücünü aşan ayrı bir zorluk. Bu anlamda bir çıkmaza girdik. Daha sonra ikili ilişkiler sayesinde, Dorukan yolunu yapan Bayburt firmasına gittik. Eski dostluklarımız sayesinde yardım talep ettik. Arkadaşlarımız da sağ olsunlar bize yardımcı oldular. Ödeme tarihi belli olmadığı halde bize 4 kilometre sıcak asfalt yaptılar.

Seçkin Kırarslan: Beldenizde spor faaliyetleri var mı?

Ertan Aydoğan: Beldemizde spor kulübü derneğimiz var. Hem futbol, hem de teakwan-do alanında beldemizi temsil etmekteler. Gençlerimiz konuyla ilgili. Kulübün başındaki yöneticilerimiz, gençleri sokaktan, kötü alışkanlıklardan kurtarmak için böyle bir kulüp kurdular. Biz de kulübümüze her konuda elimizden geldiğinde maddi ve manevi olarak destek oluyoruz. Ama kulübümüzün spor sahası yok, spor sahasıyla ilgili olarak 2014 yılında bir çalışma başlattık. Geçmiş yıllarda futbol oynadığımız, turnuva düzenlediğimiz mülkü Tarım Bakanlığı’na ait bir alan vardı. Bakanlığa müracaat ettik. Arazinin 50 yıllık ot bedeli olan 50 bin TL’yi ödemek suretiyle Gençlik Spor İl Müdürlüğü adına bu arsanın tahsisini yaptırdık. Projesini de yaptırdık. Gençlik Spor Bakanlığı’na spor sahası talebimizi ilettik. Ancak bakanlık şuanda beldeler ve köylerdeki spor sahalarının yapımı konusunun Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından yapıldığını söyledi. Müracaatımızı buraya da yaptık. 3 milletvekilimizle birlikte projeyi takip ediyoruz. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü arasında sözleşme imzalanması gerekiyor. İnşallah 2017 yılının başlarında bu sözleşmenin imzalanmasını ümitle bekliyoruz. Beldemizde gerçekleştirmeyi planladığımız projelerimizden biri de sentetik spor sahası. Nebioğlu gençliği, spor kulübü yöneticileri ile birlikte, milletvekillerimizin de desteği ile bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Başta Özcan Ulupınar olmak üzere, bütün milletvekillerimize ben teşekkür ediyorum. Bu konuda gerçekten Ankara’da çok emek ve mücadele verdik.

Seçkin Kırarslan: Beldenizde sağlık hizmeti nasıl veriliyor?

Ertan Aydoğan: Beldemizde sağlık ocağımız yok. Mülkiyeti belediyeye ait, 1986 yılında köy konağı olarak yapılmış olan bir binada şuanda aile sağlık hizmetleri verilmekte. Bu konuyla ilgili olarak yer tahsisi yaptık ve Sağlık Bakanlığı’na müracaatta bulunduk. 2016 yılı yatırım programı içerisine girdi. Yatırım programına giren, aile sağlık merkezlerinin ve küçük çaptaki hastanelerin hiçbirisinin ihalesi yapılmadı. Zonguldak’ta bizim gibi bekleyen 7-8 adet proje var. Toplu ihale yapılacak diye biliyorum. Zonguldak’ın genel bir sorunu haline geldi. Konuyu takip ediyoruz. 2-3-4  Aralık tarihlerinde Kastamonu’da istişare toplantısı olacak. Zonguldak ve diğer illerdeki, 2016 yılı yatırım programına alınmış ve ihalesi yapılmamış olan bu projelerle ilgili Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılarıyla temaslarımız devam edecek. İnşallah 2017 yılı başlarında bu ihalelerin yapılmasını gerçekleştireceğiz.

Seçkin Kırarslan: Islah projenizden bahseder misiniz?

Ertan Aydoğan: Nebioğlu 1-2-3-4-5 adı ile geçen dere ıslahı projemiz var. Nebioğlu şehir merkezi içerisinde, sel ve evlerin su altında kalmasına sebebiyet veren bir deremiz var. Bu dere ile ilgili Devlet Su İşleri yetkilileri ile görüştük. Projesi yapıldı. Şuanda Zonguldak DSİ tarafından ayın 12’sinde ihalesi yapılacak. Bu işin keşif bedeli 5 milyon TL. Bu 5 deremizin Mart ve Nisan aylarında ıslah çalışmaları başlayacak. Okullar hayata geçtiğinde, dere ıslahı ile taşkınlar önlendiğinde, gölet tamamlandığında bölgemizdeki tarımsal gelişme hızlı bir şekilde de artacaktır.

İçme suyu ile ilgili çalışmalarımız da halen devam ediyor. Biz suyu Kozcağız grubundan alıyoruz. Bu grupta Bartın bölgesinden 8 muhtarla birlikte bizim beldemiz de bulunmakta. Suyun sevk ve idaresini biz karşılıyoruz. Bakım ve onarım işlerini biz yapıyoruz. Buradaki şebeke 1989 yılından önce Ömer Barutçu döneminde yapıldı. Şebeke haliyle geçen zaman içinde yenilenmediği için artık çökme noktasına geldi. Şuan yenileme çalışmaları yapıyoruz. Ankara’dan servis elemanlarını getirdik, yeni dalgıç pompaları ile suyu basabilmek için bugünden itibaren çalışmalara başlanıldı. 2017 yılında beldemizin içme suyu sorununu kökünden çözeceğiz.

Seçkin Kırarslan:  Nebioğlu Beldesinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Ertan Aydoğan:  Perşembe’ye baktığımızda organize sanayi bölgesi, Çaycuma ve Saltukova’ya baktığımızda Filyos Projesi kapsamında bir gelişme var. Nebioğlu’nun da önceliği tarımsal faaliyetlerini geliştirmek ve büyütmek. Bunu gerçekleştirebildiğimiz taktirde Nebioğlu tarımsal alanda bir üretim merkezi olabilecek potansiyele sahip bir belde. Bu işi karlı duruma getirmek suretiyle üreticilerimizin önünü açacağız. Bunların dışında Filyos Projesi kapsamında 12 bin kişinin istihdam edilmesi planlanmakta. Bu kişiler için de bir yaşam alanı lazım. Tarım arazilerinin yanı sıra, diğer alanların iyi değerlendirilerek, insanlarımıza yaşam alanı olarak tercih edileceği kanaatindeyim. Çünkü insanlar, her yönüyle sakin ve temiz bir ortamda yaşam alanlarında oturmak isteyeceklerdir. Bu yönde de çalışmalarımız devam edecek.

Röportaj: Seçkin Kırarslan

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.