Şafak Gazetesi

MEMUR SEN’DEN MÜLTECİLERE YARDIM

MEMUR SEN’DEN MÜLTECİLERE YARDIM
34
28 Ekim 2017 - 2:00

Memur Sen Zonguldak İl Temsilciliği tarafından ilimizde barındırılan mültecilere yardım yapıldı.

Zonguldak Ensarları adlı Watsaapp grubu kuran STK’lar aracılığıyla mültecilere çeşitli yardımlar yapılırken, Memur Sen’de kendisine bağlı sendikalar ve üyeler ile ortaklaşa 10 bin TL yardım toplandı.

Toplanan yardımlar ile ilgili Memur Sen İl Başkanlığında düzenlenen törene, Zonguldak Ensarlar grubu adına BİK Şube Müdürü Ali Nuhoğlu, Memur Sen’e bağlı bazı sendikaların şube başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Memur Sen İl Temsilcisi Kamuran Aşkar, yardım çekinin takdim edilmesiyle ilgili düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Memur-Sen ve Zonguldak Memur-Sen bileşenleri olarak  bugüne kadar başta Filistin, Arakan, Somali olmak üzere pek çok yardım kampanyası, kermes yaptık her platformda da yapmaya devam edeceğimizi tekrarladık” diyerek  şunları söyledi:

“Aslında bugün Zonguldak’ta yapacağımız yardımı paylaşıp, paylaşmama noktasında yönetimimizdeki arkadaşlarımızla beraber  çok ciddi tereddütler yaşadık. Niye tereddütler yaşadık, zira biz biliyoruz ki, sorulmaz ki mazluma kimdir, nedir onun çilesi bu cemiyetin çilesidir. Zira biz biliyoruz ki sağ elin verdiğini, sol elin bilmemesi gerekir işte bunlardan dolayı bu kampanyayı paylaşmama noktasında çok ciddi gel gitler yaşadık ama sonuç olarak dedik ki, madem böyle bir hayırlı hizmet yapıyoruz iki noktada bunları paylaşmamız gerektiğine inandık.

Memur-Sen olarak Zonguldak’ta başlattığımız kampanya da her üyemiz için 1 TL kampanyası ile toplamış olduğumuz 10 bin TL ile 68 adet soba alarak bugün buradaki bu oluşumun başında bulunan Ali Nuhoğlu kardeşimiz aracılığı ile bu parayı takdim ederek, bu kardeşlerimizin ısınması noktasında destek vereceğimizi paylaşmak istiyorum. Ardından da şunu söylüyorum, bugün alacağımız bu sobalar sadece bu kardeşlerimizin ısınmasına değil insani ve İslami manada da dostluk köprülerinin atılmasına, kalplerimizin ve evrensel değerler bazında da bütün insani değerlerin ısınması adına önemli bulduğumuzu belirtiyorum.  Bu kampanyaya destek veren Memur-Sen iş kollarındaki başkanlarımın tamamına teşekkür ediyorum, ayrıca ilimizde Zonguldak Ensarları adında bu oluşumu yönlendiren başta Sayın Valimiz Ahmet Çınar’a  olmak üzere, Vali Yardımcımız Nevzat Taşdan’a gönüllü olarak bu işin içerisinde olan bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum”

Zonguldak Ensarları grubu adına da bir konuşma yapan BİK Şube Müdürü Ali Nuhoğlu,  “Bugün çok özel bir gün çünkü Zonguldak Ensarları adına kurmuş olduğumuz WhatsApp konuşma grubu ile bugün 167 kişiye Zonguldak’ta ulaşmış bulunuyoruz. İçerisinde, hemen hemen Zonguldak’ta faaliyet gösteren bütün STK’larımız, esnaflarımız, memur, işçi kardeşlerimiz, bürokratlarımız bulunmaktadır. Bu da şunu gösteriyor ki, mesele gönüllülük esası olduğu zaman fikir ayrımı gözetmeksizin Zonguldak’ta yaşayan insanlarımız birlik ve beraberlik sağlamayı çok rahat başarabiliyor ve biz 2 hafta gibi 11 Ekim’de bu grubu kurduk 3-4 kişi 2 hafta gibi çok kısa bir sürede yaklaşık şu anda 200 tane eve ulaşmış bulunmaktayız” diyerek şunları söyledi:

“Kumanya, yakacak, soba, bebek maması, bebek bezi, önemli  gıdalar, battaniye, yorgan, elbise gibi acil ihtiyaçlarını karşılama noktasında gönüllü ekiplerimizle birlikte özellikle mesai saatinden sonra bir araya gelerek ev ev tespit ettiğimiz adreslere  giderek sorunları yerinde çözme, ihtiyaçları yerinde giderme gibi harika bir gönüllü grubumuz oluştu ve bu grubumuz bugün yaklaşık 325 tane ev ile ilgilenmektedir. Şu anda çoğunluğu Afgan olan ve içerisinde Iraklı, İranlı ve Uygur Türkleri de olan mültecilerle  çok yakından ilgileniyoruz.

Memur-Sen il başkanımız Kamuran Aşkar başkanımızın öncülüğünde 10 bin TL bağış yapma teklifinde bulunduğunda biz hemen kendilerine dedik ki, ‘bizim mülteci kardeşlerimiz için en acil ihtiyacımız sobadır’ ve 10 bin TL ne kadar soba alabiliyorsa bunu n hemen siparişini verdik. İnşallah yarın(bugün) 68 tane sobamız ilimize gelecek ve Zonguldak Ensarları grubu olarak bize tahsis edilen 69 ambarlarındaki eski Özel Teknik Mesleki Eğitim Okulu’nun giriş katı bizim depomuzdur o depomuzda sobalarımız inşallah hemen en hızlı bir şekilde en acil ihtiyacı olan evlere bu sobaların dağıtımını gönüllü arkadaşlarımızla birlikte yapacağız.

Diyoruz ki, hiçbir mülteci kardeşimiz Zonguldak’ta soğuktan donmasın, gıdasızlıktan hasta olmasın. Bu slogan ile inşallah çalışmalarımıza tamamen gönüllülük esası ile devam ediyoruz ve bize bu konuda sahada ev ev destek veren STK ve vakıflarımız var ben de onlara teşekkür etmek istiyorum. Çünkü onlar gece gündüz demeden ev ev gezerek ihtiyaçları tespit ediyorlar, Kızılay’ımıza, Türkiye Gençlik Vakfı’na, İHH’ya, Beşir Derneği’ne, Semerkant Vakfı’na, Karaelmas Tasavvuf Yolu Derneği’ne, Önder’e, Karaelmas Eğitim ve Kültür Vakfı’na çok teşekkür ediyoruz. Harika emek sarf ediyorlar ve bunun için gerçekten çok zaman ve imkanlarını harcıyorlar, hepsinden Allah razı olsun diyorum ve inşallah bu birliğimiz, beraberliğimiz Zonguldak Ensarları adı altında kurmuş olduğumuz bu yapımız uzun bir süre inşallah Zonguldak’a hizmet edecektir diye ümit ediyoruz”

Yapılan konuşmaların ardından Memur Sen İl Temsilcisi Kamuran Aşkar, 10 bin liralık yardım çekini Zonguldak Ensarları grubu adına BİK Şube Müdürü Ali Nuhoğlu’na teslim etti. (Şaban YILMAZ)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.