Şafak Gazetesi

‘KİMLER ENGELLİ MAAŞI ALABİLİR’

‘KİMLER ENGELLİ MAAŞI ALABİLİR’
32
27 Nisan 2017 - 1:17

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin yaptığı açıklamada, “Engelli aylığı engellilerin yoksulluğa düşmesinin önlenmesi ve engellilere yönelik bakım masraflarının karşılanması için yürütülen bir uygulamadır. Kimler engelli aylığı alabilir? Engelli aylığı alabilmek için yüzde kaç engellilik oranı olması gerekir” dedi.

Şirin açıklamasında, “Engelliği aylığı sağlık raporu ile en az yüzde 40 oranında engelli raporu tespit edilen kişilere verilir. Çalışmayan ve SGK’dan gelir veya aylık almayan engelliler engelli aylığı alabilirler. Sigortalı olarak çalışan ve SGK’dan gelir ve aylık alan engelliler engelli aylığı alamazlar” diyerek şunları söyledi:

“Engelli vatandaşların engelli aylığı alabilmesi için çalışmaması dışında birde gelir sınırı vardır. Engelli aylığı bağlanacak kişinin yaşadığı hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. 2017 yılında engelli aylığı almak için başvuracak kişiler bu şartları taşıyorsa ve hane içinde kişi başına düşen gelir 423,58 TL’nin altında ise engelli aylığı alabilirler.

2017 yılı için, diğer şartları bulunduran ve yüzde 40 ile yüzde 69 arasında engellilik oranı bulunan engellilere 1.059,64 TL, yüzde 70 ve üzerinde engellilik oranı bulunan engellilere 1.589,47 TL üç aylık olarak maaş bağlanmaktadır.

18 yaşından küçük olan engellilerin kendisine engelli aylığı bağlanmıyor. 18 yaşından küçük olan engelli kişi SGK’dan aylık ve gelir almaması, sigortalı olarak çalışmaması, en az yüzde 40 oranında engelli olduğunun sağlık raporu ile tespit edilmesi durumunda engelli kişi ile aynı hanede yaşayan yakınına engelli aylığı bağlanıyor. 2017 yılı için 18 yaş altında engelli aylığı 1. 059,64 TL olarak belirlenmiştir.Engelli aylığı almak için başvuruların ikamet edilen yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine yapılması gerekiyor.Engelli aylığı yılda 4 kez ödenmekte olup her 3 ayda bir ödenmektedir. Engelli aylıkları Ziraat Bankası, PTT ve şubeleri tarafından nüfus cüzdanı ile alınmaktadır” (Şaban YILMAZ)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.