Şafak Gazetesi

Kanser verileri gizleniyor

Kanser verileri gizleniyor
37
01 Haziran 2019 - 19:35

Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Çaycuma Belediyesinin konuğu olarak bir konferans veren Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı eski Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa dünyanın çok büyük bir ekolojik tehdit altında olduğunu söyledi.

ve öğrencilerle ilgili bir kalabalığın izlediği konferans Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde yapıldı.

Sunumuna Filyos Vadisinden çekilmiş fotoğraflarla başlayan Karababa, Filyos Vadisi Projesi ile buralara sanayi tesisi planlanmasının yanlış olduğunu söyledi. Irmağın oluşturduğu toprağın çok değerli olduğunu söyleyen Karababa, tarım topraklarının mutlaka korunması gerektiğini dile getirdi. Çevrenin, çevreleyen ve çevrelenen olmak üzere iki öğesi olduğunu söyleyen Karababa, “”Genellikle çevrelenen bir organizma yani biziz. Çevreleyen de onun geliştiği ve faaliyet gösterdiği ortamı anlatmaktadır. Çevre sözcüğü organizmanın dışında kalan ve organizmanın biyolojik doğasını etkileyen bütün faktörleri kapsar. Çevre Kanunu ise çevreyi, canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları biyolojik, fiziksel, sosyal, ekonomik ve kültürel ortam olarak açıklar. Ekoloji ise Canlıların hem kendi aralarındaki hem de çevreleriyle olan ilişkilerini tek tek veya birlikte inceleyen bilim dalıdır. Bu ilişkiler birey ile başlar biyosfere kadar devam eder” dedi.

DOĞAYI TAHRİP EDECEK TEKNOLOJİLERDEN UZAK DURULMALIDIR

Örnekleriyle birlikte Türkiye’de çevrenin iyi korunmadığını söyleyen Karababa, “”Büyük endüstriyel tesisler, bilinçsiz tüketim, imzaladığımız uluslararası sözleşmelere aykırı şekilde yapılan sanayi yatırımları ülkenin tüm doğal değerlerini tehdit ediyor. Yüksek düzeyde karbon salınımı yapan termik santraller, çimento fabrikaları, demir çelik fabrikaları havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirleterek sağlığımız etkiliyor. Havadan, sudan, toprakta yetişen bitkilerden aldığımız zararlı maddeler bizi hasta ediyor, kanser yaygınlaşıyor. Ben bir halk sağlığı hekimiyim. Ülkedeki kanserli hasta sayısını bilemiyorum. Çünkü o verileri bize vermiyorlar. Bu bilgiler çeşitli gerekçelerle halktan gizleniyor.  Çevre sorunları daha anne karnından bizleri etkiliyor. Yarattığı fiziksel, kimyasal kirlilik,  doğumsal anomali, organ işlev bozukluğu, erken çocukluk dönemi kanserleri, çocukların alerjik bünyeli olması gibi birçok sağlık sorununa yol açıyor. Bu yüzden çevrenin korunması çok önemli. Ben sanayileşmeye karşı değilim, ama doğanın korunması hepsinden önemli, önceliği buna vermeli, doğayı tahrip edecek teknolojilerden uzak durulmalıdır” dedi.

Etkinliğin sonunda Çaycuma belediye Başkanı Vekili Cengiz Gökçe Karababa’ya günün anısına bir plaket sundu. (Haber Merkezi)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.