Şafak Gazetesi

İSTİHDAM ARAYAN ÇOCUKLARIMIZA HERKES YARDIMCI OLACAK

İSTİHDAM ARAYAN ÇOCUKLARIMIZA HERKES YARDIMCI OLACAK
191 views
14 Mart 2019 - 3:00

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından 8. Zonguldak İnsan Kaynakları ve Kariyer Günleri programı gerçekleştirildi.

Bülent Ecevit Üniversitesi Tahir Karaoğuz Toplantı Salonu’nda düzenlenen programa, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Zonguldak Askerlik Şubesi Başkanı ve Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Ayhan Kafalı, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Kapıcı, İŞKUR İl Müdürü Gönül Demirsu, Sosyal Güvenlik Kurumu Zonguldak İl Müdürü Erkin Avcı, bazı daire müdürleri, CHP İl Başkanı Hakkı Güney, İyi Parti İl Başkan yardımcısı Erdal Gülay ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan 8. Zonguldak İnsan Kaynakları ve Kariyer Günleri programının açılış konuşmasını yapan Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu, şunları ifade etti:

DEMİRSU: “MEVCUT HİZMETLERİ NİTELİKSEL ANLAMDA GELİŞTİRDİK”

“Bilindiği gibi, kariyer günleri denilince akla gelen ilk olgu iş yaşamı olmakla birlikte, iş yaşamının ayrılmaz parçaları da şüphesiz ki iş arayanlarımız, işçilerimiz ve işverenlerimizdir. Bu parçalar ancak birbirini tamamladığı zaman anlam kazanmaktadır. Türkiye İş Kurumu olarak, yerel düzeyde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar ile çalışma hayatına yeni atılacak eğitimli, nitelikli gençleri buluşturarak bilgi paylaşımı ve iş bulmaya aracılık maksadıyla her yıl Kariyer günleri düzenliyoruz. Bu anlamda iş gücü piyasasına yeni girecek gençlerimizi çalışma hayatına hazırlamak, çalışabilecekleri iş yerleri konusunda bilgi edinmelerini sağlamak ve onlara rehberlik etmek, öğrencilerimizi staj, işbaşı eğitim olanaklarından haberdar etmek ve kurum hizmetlerinden mümkün olduğunca faydalanmalarına yardımcı olmak, mesleki vizyonlarını oluşturmaları ve kariyer planlamalarında yol göstermek, kısmi zamanlı çalışma ve mezuniyet sonrası istihdam fırsatları konusunda bilgilendirmek, meslek seçme aşamasında olanlara mesleki rehberlik yapmak maksadıyla düzenlediğimiz kariyer günleri, aynı zamanda kurum ve kuruluşların nitelikli işgücüne erişimini de kolaylaştırmaktadır. Bu çerçevede Türkiye İş Kurumu olarak pek çok yeni uygulamayı hayata geçirerek, mevcut hizmetleri niteliksel anlamda geliştirdik. ZBEÜ işbirliğinde İŞKUR Kampüste programı ile istihdama giden yolda genç işsizliğin önlenmesi, beyaz yakalıların istihdama katılımlarının sağlanması amacıyla üniversitemizden yeni mezun olacak gençlerimize kurum hizmetlerimizi tanıtarak çalışma hayatına atılmadan destek vermeyi amaçladık.”

BEKTAŞ: “İSTİHDAM ARAYAN ÇOCUKLARIMIZA HERKES YARDIMCI OLACAK”

Artık haftada bir yeni bir programla karşımıza çıkan bir İŞKUR var diyen Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, programda yaptığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Kariyer günleri aslında gençlerimizin kendi yeteneklerine uygun bir mesleki eğitim ve meslek bulmalarını sağlamaya dönük çabanın adıdır. Bu kapsamda aslında önemli sayılabilecek tecrübeleri yaşıyoruz. İnsanları kendi yetenekleri, ilgileri doğrultusunda bir işte buluşturma çabası işimizin özeti anlamına geliyor. İnsanlar artık şehirde yaşamak istiyor, çocuğunun eğitimini daha sağlama almak istiyor. Sağlık kurumlarına yakın olmak istiyor. Şehirdeki hizmetlere yakın olmak istiyor. İş arayanda girdiği işten çıkarılma endişesi duymak istemiyor. İşe giren kısa zamanda emekli olabiliriyim diyor. Ama daha işin özüne daha gelemedik. İşin özü ne? Yeteneğine, eğilimlerine uygun bir işle iştigal etmek. En verimli olacağı sahada insanları istihdam etmeyi başarmak. İstihdam arayan çocuklarımıza herkes elinden geldiği kadar yardımcı olacak. Devletimiz ve Bakanlık bu işin üzerinde duruyor. Artık haftada bir yeni bir programla karşımıza çıkan bir İŞKUR var.”

Konuşmaların sonunda Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İş ve Meslek Danışmanı Belkıs Akın,  İŞKUR faaliyetleri ile ilgili sunum yaptı. Ardından, Zonguldak il genelinde faaliyet gösteren işveren ve İŞKUR ile işbirliği yapan işverenlere belgeleri verildi.

  1. Zonguldak İnsan Kaynakları ve Kariyer Günleri programının ikinci oturumu BEÜ Sezai Karakoç Konferans Salonunda, Garanti Yatırım Menkul Kıymetler AŞ. Genel Müdürü Umut Ergüder’in sunumunun ardından sona erdi.

Haber: Seçkin KIRARSLAN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.