Şafak Gazetesi

İKTİDAR TEMSİLCİLERİ YEREL DİNAMİKLERLE DOĞRU İLİŞKİ KURMUYOR

İKTİDAR TEMSİLCİLERİ YEREL DİNAMİKLERLE DOĞRU İLİŞKİ KURMUYOR
350 views
15 Mart 2019 - 1:39

Muhabirimiz Gönül Ünlü Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ile bir söyleşi yaptı. Muhabirimizin her sorusuna samimi cevaplar veren Kantarcı, kamuoyunun merak ettiği konulara açıklık getirdi.  Ünlü’nün “Çaycuma’nın en büyük eksiği nedir” şeklindeki soruyu da yanıtlayan Başkan Kantarcı, “En büyük eksiğimiz iktidar temsilcilerinin yerel dinamiklerle doğru ilişkiler kurmaması bence. Bakın ben hem önceki, hem de şimdiki dönem milletvekillerimizi parti ayrımı gözetmeden mecliste ziyaret edip hayırlı olsun dedim. Kendilerini bir çayımı içmeye davet ettim. Ahmet Çolakoğlu dahil hiçbir Ak Parti milletvekili davetime icabet etmedi. Ülke ölçeğine göre küçük bir kent Çaycuma. Burada bir iktidar milletvekili de var. Çaycuma’nın ortak menfaatleri için bir araya gelsek iyi olmaz mı? Bunlar ne yazık ki, Çaycuma’nın genel çıkarlarını değil, kendi dar siyasal çıkarlarını düşünerek ilçemize zarar veriyorlar” dedi. Kantarcı sorularımıza şu şekilde cevap verdi.

 

Çaycuma’da ikinci dönem belediye başkanlığı için aday oldunuz? İlk dönem aday olarak çıktığınızda bir dönem yapıp çekileceğim demiştiniz? Ne değişti de tekrar aday olmaya karar verdiniz?

Çaycuma’yı köyden kasabaya çevirmiş bir belediye başkanının oğlu olarak dünyaya geldim. Her gün Çaycuma’nın sorunlarının konuşulduğu bir ortamda büyüdüm. Gerek eğitimim, gerekse iş hayatım boyunca da hep aynı atmosferi soludum. Başta Çaycuma TSO olmak üzere görev yaptığım tüm kurumlarda da sürekli Çaycuma’yı tartışıyorduk. Dolayısıyla Çaycuma’nın tüm meselelerine vakıfım ve her yönüyle tartışmış, fikir üretmiş bir insanım. Ailemin siyasetin çalkantılı dönemlerinde yaşadığı büyük sıkıntılar nedeniyle hep içinde olduğum halde, politikaya hiç bulaşmadım. 2014 yılında CHP’den gelen ısrarlı tekliflere dayanamadım, doğup büyüdüğüm ilçeme hizmet etmek için belediye başkanlığına aday oldum.  Çaycuma ile ilgili her meseleye “Ben Belediye Başkanı olsam şöyle yaklaşırdım” diye baktığım için, seçimlerin hemen ertesi günü çalışmaya başladım, kafamda her şey hazırdı çünkü. Koşar adım çalıştık ve çok şükür yüzümüz ak şekilde 5 yılı tamamladık. Son derece başarılı işlere imza atarak Çaycuma’nın büyük değişimini gerçekleştirdik. 5 yılın sonunda kamuoyunun aday olmam için üzerime ağır baskısı oldu. Partili partisiz birçok yurttaşın beklentilerini görmezden gelemedim. Partimden de adaylık teklifi geldi. Daha yapacağımız işler de vardı. Arkadaşlarımla birlikte tüm bunları değerlendirdik ve yeniden aday oldum.

 

İlk döneminizde belediye başkanı olarak hayata geçirdiğiniz projelerde olmazsa olmazınız hangisiydi?

O kadar çok iş yaptık ki. Bana sorarsanız hepsi de olmazsa olmazımdı, tümü birbirine bağlı işlerdi çünkü. Biz Çaycuma’ya hiç proje bazlı yaklaşmadık. Sorunları önümüze koyduk, kenti bütünlüklü bir bakışla ele aldık. İş sıralamasını da bu bütünlük içinde belirledik. Böyle bir bakışa sahipseniz, bir projeyi hayata geçirirken, onun yarattığı mahzurları, ortaya çıkaracağı sorunları gidermek için de başka bir proje geliştirmeniz gerekiyor. Mesela doğalgaz kazıları yapıyorsunuz. Yollar bozuluyor. Trafik aksıyor, kent yaşamında sıkıntılar meydana geliyor. Aynı sorunu vatandaşlarınıza bir kez daha yaşatmamak için,  kazılan yerlerdeki elektrik, haberleşme gibi diğer altyapıyı yatırımını da ilgili kuruluşlarla eşgüdüm içinde halletmeniz lazım.  Yağmursuyu toplama, kanalizasyon, temiz su gibi kendi altyapı eksiklerinizi de gidermelisiniz ki, yolun üst kaplaması yapıldıktan sonra yeniden kazılmasın. Biz hem bu eşgüdümü çok güzel bir şekilde sağladık, hem de kendi altyapımızı hızlı şekilde yeniledik. Üst kaplaması için de tümüyle Çaycuma’ya özgü yükseltisi olmayan bir yol tasarımı geliştirdik. Bitti değdiğimiz yeri de bir daha hiç kazmadık. Bu hem büyük bir tasarruf, hem de kent yaşamında rahatlama sağladı. Bunu şunun için söylüyorum, çaktığımız her çivi kentsel yaşam kalitesinin gelişimi açısından son derece önemliydi, hepsi birbirinin devamı niteliğindeydi. Doğru planlama ve tempolu bir çalışma ile hepsinin hakkında geldik.  Benim için tümü heyecan vericiydi.

 

Hizmet anlayışında neleri önemsiyorsunuz?

İki kelimeyle özetleyeyim: Kamu yararı ve insan. İnsan odaklı bir bakışla kenti yeniden imar ederken, en çok gözettiğimiz şey de kamu yararı oluyor. Meselenin odağında insan olunca herkese eşit ve nitelikli hizmet vermek önceliğiniz haline geliyor. Bu da büyük bir vatandaş memnuniyeti yaratıyor. Hep kamu yararını gözettiğimiz için de bütçeniz büyüyor, savurganlıklar ortadan kalkıyor. Kaynaklarınızı da etkin kullanıyorsunuz. Tüm bunlar başarıyı da getiriyor.

 

Çaycuma’nın en öncelikli sorunları nelerdi? 

Göreve başlarken Çaycuma’nın en öncelikli sorununu hava kirliliği olarak belirledik. Kenti ne kadar ulaşılabilir, yollarını ne kadar güzel yaparsanız yapın havası solunamayan bir kentin yaşam kalitesini yükseltmeniz mümkün değil. Bu nedenle doğalgaz çalışmalarını ışın hızıyla hallederek Çaycuma’yı tertemiz bir havaya kavuşturduk. Şunu övünerek söylüyorum, bugün Çaycuma, bölgemizde, doğalgaz dönüşümünde lider kent. Doğalgaz erişiminde yüzde doksanların üzerindeyiz. Şimdi kimse fark etmiyor ama 100 kilometreye yakın kazı yaptık şehir içinde. Dile kolay, 100 kilometre yol ya yenilendi, ya onarıldı.   İkinci önemli şey de İmar Planı Revizyonu idi. Çaycuma’yı çağdaş kentçilik yaklaşımlarıyla yarınlara hazır hale getirmemiz gerekiyordu. Çok şükür ki iki sorunu da ülkeye örnek olacak güzellikte çözdük. Yani hem bugünler, hem de yarınlar önceliğimiz oldu.

 

Şehrimizde araç sayısının artmasıyla birlikte ciddi bir park ve ulaşım sorunu göze çarpıyor. Sokaklar caddeler araçlarla dolu. Neredeyse yaya kaldırımları araçlar tarafından işgal ediliyor. Bu sorunu çözmek için ne tür projeleriniz var. Şehir içinde ulaşımı rahatlatmak için neler yapıyorsunuz?

Bu bence çok yapay bir sorun. Çünkü biz özellikle açık otoparkların sayısını çok fazla artırdık. Kapalı da dahil tüm otoparklarda ilk bir saati ücretsiz hele getirdik. İnsanlar aracını park ettikten sonra ulaşımda zorluk yaşamasın, işlerini daha hızlı yapabilsin diye yayalaştırılmış alanda golf araçlarıyla taşımacılık yapıyoruz. Geniş yaya ve bisiklet yolları yaparak vatandaşlarımızın yaya ya da bisikletle bir yerden bir yere rahatça ulaşmalarını sağladık. Ancak araçlarıyla vedalaşmak istemeyen vatandaşlarımız, üç adımlık yolu bile arabayla kat etmeye çalışınca bu sorunlar yaşanıyor. Ben yavaş yavaş bu görüntülerin ortadan kalkacağını düşünüyorum. Vatandaşlarımızdan da mümkün mertebe yürümelerini ya da kent içi ulaşımda bisiklet kullanmalarını rica ediyorum. Bir de emniyetimizden kuralsız park eden araçlar konusunda daha duyarlı olmasını bekliyorum.

 

Başkanım, projelerinizi oluştururken ve gerçekleştirirken gençlerin görüşlerini dikkate alıyor musunuz?

Elbette, genç bakışlar benim için çok önemli. Onların fikirlerine çok değer veriyorum, çok da yararlanıyorum. Bu konuda projemiz de hazır, önümüzdeki süreçte genç fikirlerin kent politikalarının şekillenmesine sunduğu katkıyı kurumsal hale getireceğiz. Çaycuma’yı çocuk belediye başkanı ve çocuk belediye meclisi ile birlikte yöneteceğiz. Çaycuma yerel demokrasinin de beşiği olacak.

 

Çaycuma’yı diğer ilçelerden ayıran en büyük özelliği hangisi?

Hangisini saysam ki. Evvela değişime açık, hoşgörülü, farklılıklara tahammül etmesini bilen bir insani yapısı var ki, bu başlı başına Çaycuma’yı farklı kılıyor.  Coğrafi konumu, doğal güzellikleri, tarihi birikimi her şeyiyle başka bir yer Çaycuma. Her şeyiyle özel benim için.

 

Çaycuma’nın en büyük eksiği nedir?

En büyük eksiğimiz iktidar temsilcilerinin yerel dinamiklerle doğru ilişkiler kurmaması bence. Bakın ben hem önceki, hem de şimdiki milletvekillerimizi parti ayrımı gözetmeden mecliste ziyaret edip hayırlı olsun dedim. Kendilerini bir çayımı içmeye davet ettim. Ahmet Çolakoğlu dahil hiçbir Ak Parti milletvekili davetime icabet etmedi. Ülke ölçeğine göre küçük bir kent Çaycuma. Burada bir iktidar milletvekili de var. Çaycuma’nın ortak menfaatleri için bir araya gelsek iyi olmaz mı? Bunlar ne yazık ki, Çaycuma’nın genel çıkarlarını değil, kendi dar siyasal çıkarlarını düşünerek ilçemize zarar veriyorlar. Herkes tanık Bülent Kantarcı kendisine Çaycuma’ya hizmet etme şansı veren partisine hep minnettar kaldı. Ama belediyede de asla particilik yapmadı. Onlar da yapmasa, Çaycuma için hep beraber çalışsak inanın ilçemizi beşe katlarız.

 

Sizce CHP’de yaşanan son olaylar CHP seçmeninde ne gibi bir algı oluşturdu?

Ben CHP seçmeni açısından büyük çaplı bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Ne yazık ki Türkiye’de siyaset sağlıklı yapılmıyor. Partilerin antidemokratik yapısı ve kişisel ikbal beklentileri nedeniyle farklı eksenlere kaymış durumda. Bu da bazı sorunların yaşanmasına neden olabiliyor. Bu durum yalnızca CHP’de değil, tüm partilerde yaşanıyor. AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun’un daha çok yakınlarda, partisinde, çeşitli görevler üstlenmiş birinin saldırısına uğradığını hatırlatmak isterim. CHP kendi içinde demokratik kanalları olan bir parti.  Eleştiri mekanizmasının çokça işlediği bir yapıya sahip. Onun için buradaki tartışmalar kamuoyuna daha çok yansıyor. Çaycuma’da yakın zamanda bir görev değişimi yaşandı. Ardından da örgüt hızla toparlanarak, kaldığı yerden çalışmalara başladı.  Süreci de başarıyla tamamlayacağımızı umuyorum.

 

Belediye meclis üyelerini belirlerken ne gibi kriterler aradınız?

Belediye Meclisi aslında bir ihtisas komisyonu.  İçinde farklı disiplinlerde uzmanların olması gerekiyor. Bir inşaat mühendisi, mimar, mümkünse şehir plancısı mutlaka olması gerekiyor mesela. Diğer tarafından toplumun farklı kesimlerini de temsil eden bir yapıda olması gerekiyor. Esnafları, mahalleleri, kadınları temsil eden birileri olmalı mutlaka. Tüm bu dengeleri gözeten, temsil yeteneği olan bir liste hazırladık. İlçe başkanımızla birlikte iyi bir çalışma yaparak, yapabileceğimiz en iyi listeyi oluşturduk. Bu meclisin, önümüzdeki dönemde, Çaycuma’nın yarınları için çok başarılı işlere imza atacağından eminim.

 

İl genel meclis üyeleri belirlenirken sizin bir müdahaleniz oldu mu?

Hayır. Bu konu benim dışımda. Ama şahsıma isimler konusunda fikrim sorulduğunda, ya da bu konuların tartışıldığı ortamlarda kişisel fikrimi söyledim. Bunun listenin şekillenmesinde ne kadar etkisi oldu tam olarak bilmem imkansız.

 

Partinin başına Şeref Köktürk’ün getirilmesi sizce CHP’de yaşanan sorunları çözecek mi?

Sayın Şeref Köktürk son derece ölçülü, nezaketli, birikimli Çaycuma’da sevilen bir insan. Daha önce ilçe başkanlığı yapmış, partide başka görevler de üstlenmiş deneyimli bir partili. Bu niteliklere sahip birisinin başarılı olmaması için hiçbir neden yok. Önceki başkanımız Sayın Tuncay Akyol da CHP’nin başarısı ter dökmüş çok iyi bir partiliydi. Siyasette bazen böyle üslup farklılıkları, esas mesele haline gelebiliyor. Böyle bir dönemi yaşadık, bitti. Biz artık önümüze bakıyoruz. Sayın Köktürk’le uyum içinde çalışarak, seçimleri kazanmayı hedefliyoruz. Bunu başaracağız da.

 

Bu dönemde hayata geçireceğiniz projeler arasında sizi en çok heyecanlandıran projeniz hangisi?

41 proje ile “41 kere maşallah” diyerek geliyoruz. Projelerimizin her biri birbirinden değerli.  Tamamı da üzerinde düşünülmüş, yeri belirlenmiş, birçoğunun uygulama projeleri bile yapılmış durumda. Bir program dahilinde hepsini bir bir hayata geçirerek Çaycuma’da kentsel yaşam kalitesini en üst düzeye çıkaracağız. Çaycuma çok daha yaşanabilir kent haline dönüşecek. Bu dönem temel ameliyatları bitirdik çok şükür. Çaycuma bir eşiği atladı. Şimdi kazanımlarımızı çok daha ilerilere taşıma zamanı.

 

Son olarak okurlarıma neler söylemek istesiniz?

Bana bunları anlatma fırsatı verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim. Bana doğup büyüdüğüm topraklara hizmet etme şansı veren, hoşgörülü davranışlarıyla büyük yenilikleri hızla hayata geçirmek için cesaretlendiren Çaycumalı hemşerilerime şükranlarımı sunuyorum. Onlar yeniliklere açık, bize karşı hoşgörülü ve güven duygusu içinde olmasaydı, bu değişimleri bu kadar hızlı bir şekilde yapmamız mümkün değildi. İkinci dönemde daha büyük işler yaparak Çaycuma’yı Avrupa ligine sokacağımızı bilmelerini isterim.

Roprtaj, Gönül ÜNLÜ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.