Şafak Gazetesi

HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ARTIK YASAL DEĞİL

HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ARTIK YASAL DEĞİL
10 views
07 Ağustos 2018 - 1:42

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden yaptığı açıklamada, hesap işletim ücretinin Danıştay tarafından iptal edildiğini söyleyerek, artık yasal olmadığını ifade etti.

Maden konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun kapsamında Bankacılık düzenleme Denetleme Kurulu tarafından yayınlanan Finansal tüketicilerden alınacak ücretlere İlişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik ile bir düzenleme yapılmıştı” diyerek şunları söyledi:

“Bu düzenlemede tüketicinin hesap sayısına bağlı olmaksızın müşteri bazında banka tarafından belirlenerek ilgili dönemde tahakkuk ve tahsilinin yapılabileceği ifadesi yer almaktaydı.

DANIŞTAY İPTAL ETTİ

Hesap işletim ücretlerinin iptali istemiyle Danıştay 15 dairesinde açılan davada, BDDK tarafından yapılan düzenlemenin 6502 sayılı kanuna aykırılık teşkil etmesi nedeniyle oybirliğiyle iptaline karar verilmiştir.

Bu kapsamda iptal kararı hukuki işlemi geçmişe etkili olarak ortadan kaldırıldığından finansal tüketicilerden alınacak usul ve esaslar hakkında yönetmelik ile tahsil edilebileceği hüküm altına alınan hesap işletim ücretinin yasal dayanağı ortadan kalkmış bulunmaktadır.

Hesap işletim ücretlerinin iadesi talebinde bulunulabilmesi için öncelikle bankalardan talep edilmesi, banka tarafından iade edilmemesi halinde hesap ekstresi ve benzeri örneklerle Uyuşmazlık konusunun değeri dikkate alınarak tüketici hakem heyetine başvuru yapılması gerekmektedir.

Dileyen tüketicilerimiz e-devlet kapısı üzerinden online başvuru da yapabilirler.

İlçelerde oturan tüketicilerimiz ise kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Tüketici Hakem Heyeti irtibat noktasına başvurularını iletebilirler.

SAVCILIĞA BAŞVURSUNLAR

Bununla birlikte geçmişe dönük bu ücretlerin iadesinin sağlanması adına değişik iletişim kanallarından kısa mesaj, telefon ederek veya e-posta adresleri ile tüketicilerimize ulaşılarak, danışmanlık hizmeti verilebileceği, tüketici hakem heyetlerinde dosya açılmasına aracılık edilebileceğine ilişkin yapılan görüşmelere itibar edilmemesi, bu tür dolandırıcılara karşı dikkatli olunması, nüfus cüzdanı, kredi kartı, adres bilgileri gibi kişisel bilgilerin paylaşılması gerekmektedir. bu tür bir iletişime geçilmesi halinde, tüketicilerimizin konuyu bakanlığımıza emniyet birimlerine veya savcılıklara bildirmesi önem arz etmektedir.

Zonguldak il Tüketici Hakem Heyeti olarak her zaman tüketicilerimizin hizmetinde olmaya devam edeceğiz. Tüketicilerimiz herhangi bir sorunla karşılaştıklarında hiçbir aracıya müracaat etmeden müdürlüğümüze gelerek her türlü konuda bilgi alabilirler. Yapılan düzenlemenin tüketicilerimize milletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum” (Şaban YILMAZ)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.