Şafak Gazetesi

Herhangi bir bilgisi olmadan konuşan insanlar var!

Herhangi bir bilgisi olmadan konuşan insanlar var!
23 views
14 Eylül 2018 - 0:40

Eğitim Bir Sen Zonguldak Şube Başkanı Sadettin Dede, 2017-2018 eğitim öğretim dönemini değerlendirerek 2018-2019 eğitim öğretim yılının öğrencilere, velilere, öğretmenlere, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diledi.

2017-2018 eğitim öğretim yılında TEOG sınavından vazgeçilerek başka bir sisteme geçilmesini değerlendiren Dede, “Geçilen yeni sistemde okullara yerleştirme konusunda ciddi sıkıntılar yaşandı. Ülke genelinde meslek lisesi memleket meselesi diye başlamıştık ama maalesef meslek liseleri istenilen şekilde öğrenci bulamadılar. Ciddi anlamda Anadolu Liselerinin kapılarında yığılmalar oldu. İstenilen değişiklikler gerçekleşmedi” dedi.

2017-2018 eğitim öğretim yılının bir takım aksaklıklar ve zorluklarla tamamlandığına dikkat çeken Eğitim Bir Sen Zonguldak Şube Başkanı Sadettin Dede, açıklamasına şöyle devam etti:

HERHANGİ BİR BİLGİSİ OLMADAN KONUŞAN İNSANLAR VAR!

“Bu süreç okullarımız ve öğrencilerimiz açısından değerlendirildiğinde çok şükür kötü hadiseler yaşanmadı. Öğrencilerimiz açısından ailelerini tedirgin edecek kötü olaylara şahit olmadık. Bu anlamda bakıldığında 2017-2018 eğitim öğretim yılında yapılan çalışmalar, Milli Eğitim camiasında yapılan yenilikler, farklılıklar, değişiklikler, sınav sistemlerindeki değişiklikler gibi konuların hepsi dikkate alındığında zorlu bir sürecin yaşandığını görüyoruz. Ama böyle olmasına rağmen Türkiye genelinde durum ne ise Zonguldak genelinde de durum çok farklı değil. Eğitim öğretim açısından bakıldığında başarısız bir dönemin geçirildiğini söylememiz mümkün değil. İl geneli olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılı sınavlar ve sınav sonuçları açısından değerlendirildiğinde Türkiye ortalamasında normal bir düzeydeyiz. Bunu şu nedenle hatırlatmak istiyorum; Özellikle Zonguldak’ta eğitim ve öğretimin sürekli geri gittiğini, eğitimin ve okulların kötü olduğunu ifade eden, herhangi bir bilgisi olmadan sağda solda konuşan insanlar var. Bunlar bir takım algı hareketleridir. Bunlar eğitimin ve öğretmen camiasının moralini bozmaktan başka bir şeye yaramıyor. Bu tür söylemlerden uzak durulması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyorum.

MESLEK LİSELERİ İSTENİLEN ŞEKİLDE ÖĞRENCİ BULAMADI!

2017-2018 eğitim ve öğretim yılı için değerlendirme yapacak olursak; 2018-2019 eğitim öğretim yılı bir önceki eğitim öğretim yılının ortaya çıkardığı sorunlardan tamamen arınmış, eğitim öğretim ortamları daha da güzelleştirilmiş, sorunlar çözülmüş, okullarımızın her türlü ihtiyaçları karşılanmış olmasını gönülden arzu ederdik ama maalesef bu istediğimiz çok gerçekleşmedi. Yine sınavlar konusunda 2017-2018 eğitim öğretim yılında değişmiş olan TEOG sınavından vazgeçilerek başka bir sisteme geçilmişti. Geçilen yeni sistemin okullara yerleştirme konusunda ciddi sıkıntılar yaşandı. Ülke genelinde meslek lisesi memleket meselesi diye başlamıştık ama maalesef meslek liseleri istenilen şekilde öğrenci bulamadılar. Ciddi anlamda Anadolu Liselerinin kapılarında yığılmalar oldu. İstenilen değişiklikler gerçekleşmedi. Yetkililer bu eğitim öğretim döneminde mutlaka bu sorun üzerinde duracaklardır ve eğitim öğretim sisteminde, sınav sistemlerinde birtakım değişiklikler ve yeniliklere gideceklerdir diye bekliyoruz. Aksi takdirde Türkiye’nin ara eleman ihtiyacını karşılaması gereken mesleki eğitimin ciddi anlamda zarar göreceği açıktır. Bu konudaki uyarılarımız yapmaya devam edeceğiz. Yeni eğitim öğretim yılının öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” (Seçkin KIRARSLAN)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.