Şafak Gazetesi

HER YIL 7 BİN KİŞİ KAZA YERİNDE HAYATINI KAYBEDİYOR

HER YIL 7 BİN KİŞİ KAZA YERİNDE HAYATINI KAYBEDİYOR
36 views
07 Mayıs 2019 - 1:15

Her yıl 4-10 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Karayolları ve Trafik Güvenliği Haftası Zonguldak Valiliği önünde düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Zonguldak Valiliği önünde düzenlenen trafik haftası törenine Vali Yardımcısı Ömer Bedrettin Sağsöz, İl AFAD Müdürü Ahmet Güngör, Zonguldak Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Köksal Bahar, İl Emniyet Müdür Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Mehmet Çerçi, trafik polisleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Törende, Vali Yardımcısı Ömer Bedrettin Sağsöz tarafından Atatürk anıtına tertip komitesinin çelenk sunumu yapıldı ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemine binaen konuşma yapan İl Emniyet Müdür Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Mehmet Çerçi, her yıl yaklaşık 7 bin kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini belirtti. Çerçi, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ülkemizde her yıl olduğu gibi bu yıl da Mayıs ayının ilk Cumartesi günü Trafik Güvenliği Günü, bu günü takip eden ilk hafta da Karayolları Trafik Haftası etkinlikleri düzenlenmektedir. Trafik denildiği zaman aklımıza birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de trafik kazaları gelmektedir. Meydana gelen trafik kazalarında küçümsenemeyecek kadar çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmekte veya yaralanarak sakat kalmaktadır. Her yıl 7 bin kişi maalesef kaza yerinde hayatını kaybetmekte, 250 binden fazla kişi de yaralanarak sakat kalmakta veya tedavi aşamalarında hayatlarını kaybetmektedir. Belirtilen rakamlara bakıldığında trafik kazalarında verilen kayıpların geçmişte ülkemizde yaşanan terör olaylarından daha fazla olduğu görülmektedir. Trafik kazaları ve kazaların sonucunda meydana gelen maddi ve manevi kayıpların çokluğu göz önüne alınarak bu sorun devlet nezdinde ele alınmış bu bağlamda birçok proje üretilmiştir. Bu projeler kapsamında faaliyetler ilimizde de titizlikle yürütülmektedir. Trafik kazalarında ve kaza sonucu ölüm ve yaralanmalarda ciddi oranda bu şekilde azalmalar sağlanmıştır. Ayrıca yayaların maruz kaldığı trafik kazalarını engellemek amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla 2019 yılı yaya öncelikli trafik yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya başlatılmıştır.”

Konuşmanın ardından Jandarma, Polis, AFAD, UMKE ve okul servis araçlarının katıldığı kortej geçişi gerçekleştirildi. Valilik önünde AFAD, Jandarma ve Polis ekiplerince açılan stantlarda öğrencilere materyaller tanıtıldı. (Seçkin KIRARSLAN)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.