Şafak Gazetesi

HALK KENDİ ANKETİNİ YAPTI!

HALK KENDİ ANKETİNİ YAPTI!
Murat BARUTÇU
Murat BARUTÇU( zonguldak0372@gmail.com )
260
02 Nisan 2019 - 12:09

2019 Yerel seçimleri startı ile birlikte yasak olmasına rağmen, bir anket furyası başlamıştı.  Bunların özellikle dikkat çekenleri ulusal firmalar tarafından Zonguldak gündemine pompalananlardı.

İlk olarak, seçim başlangıcı sayılabilecek bir zamanda yine ulusal bir anket şirketinin Zonguldak’ta yaptığını ileri sürdüğü anketin paylaşılması, seçmen üzerinde bir algı operasyonu yapılarak yönlendirme hedeflendiği düşüncesini doğurdu.

Kimseyi hedef alma ve rencide etmeyi amaçlamadığımı ifade ederek, aday isimleri yerine parti isimlerini koyup, hiç istemediğim halde yapan firma ismini de mozaikleyerek aşağıda ilk anketi yeniden hatırlatmak isterim;

Yayınlanan ankette görüldüğü üzere Zonguldak Merkezi’nde bugüne kadar alınan hiçbir sonuçla benzeşmediği gibi, anket kurallarına göre kararsızların dağılımı ile bile bu mümkün değil. Zaten sokaktaki vatandaşta buna güldü geçti.

Bundan bir süre sonra da, seçim atmosferinde son viraja girildiğinde yine adı bilinen farklı bir ulusal anket firması tarafından yapılan ve ulusal haber kanallarında bile haber konusu olan diğer anket ise şöyle;

İki anketteki oranların ve sıralamanın benzerliğine dikkat çekmek istiyorum. Öncekinin hemen hemen benzeri sadece kararsızlar dağıtılmış durumda.

Lafı hiç dolandırmadan bu anketten bir hafta sonra yapılan yerel seçim sonuçlarını da vererek, kıyaslamayı size bırakıyorum.

 

İşte bu da halkın sandıkta yaptığı asıl anket.

Ulusal firmaların iki anketinde de birinci parti gösterilen aday bir hafta da yüzde 50’den fazla oy kaybederken, sonuncu gösterilen aday ise neredeyse yüzde 100 oyu artarak seçim sonuçlanıyor.

Yapılan anketlerle kıyaslandığı zaman, çok büyük bir olaylar zinciri gerçekleşmeden seçimlerin böyle sonuçlanmasının mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Şükür ki il genelinde seçim süreci de, her zaman olduğu gibi huzur ve güven ortamında tamamlanmıştır.

Şimdi seçim öncesi yapılan bu iki anketle ilgili üç soru akıllara geliyor;

Birincisi bunlar işi bilmeyen ama ünlü olduklarından tuttururuz hesabı yaparak, oturdukları yerden kafalarına göre sallayarak anket yaptı.

İkincisi bu iki firma birden, anket yaptığı şehirleri karıştırarak, başka bir şehrin anketini Zonguldak diye yayınladı. Tesadüf bu ya, olmaz olmaz demeyelim.

Üçüncüsü ki dile getirmek bile istemiyorum ama birilerine siyasi fayda sağlamak ve demokrasiyi baltalamak için anketleri; yazılı, görsel ve sosyal medyaya bilerek pompalayarak algı operasyonu yapmak istedi.

Burada anketörler bu sefer yanılmış desek, bırakın seçim sonuçlarının yanına yaklaşmayı, tam tersi çıktığını göz önüne alırsak; Belli ki bu firmalar Zonguldak’a ne gelmişler, ne de insanının psikolojisini biliyorlar.

Hadi Zonguldak’a gelmişlerdir diyeceğim ama yine anket kurallarına göre seçmenlerle yapılmasını geçtim, bir mahallede yapıp gitseler de, bu sonuçları alabilecekleri bırakın öyle bir mahalleyi, sokak bile bulamazlar.

Anket yayınlama yasağına rağmen, ne kanun, ne kural dinlemeden böyle bir girişimin sizce amacı ne olabilir?

Yine özellikle altını çizerek söylüyorum, bunları yazarken amacım ne adayları, ne partileri rencide etmek. Ama ortada insanlarımız için açık bir kirli tezgâh var ve bunu görmezden gelmek şehrin geleceğini sabote etmekle eş değerdir.

Seçmen üzerinde bir algı operasyonu olduğu açıkça ortadayken, bunu tezgâhlayanların nasıl bir aymazlık, utanmazlık psikoloji içinde olduklarını sorgulamak lazım. Peki, buna alet olan firmaların isimlerinin güvenirliği nerede kaldı? Bu unvanlarını neye karşı değiştiklerini düşünmek istemiyorum.

Ülkemiz üzerinde oynanan oyunları, bu seçimde Zonguldak vatandaşı bir kez daha yaşamıştır. Bütün adaylar bizim insanımız, hepsi değerli insanlar, kendileri ile bir ilgisi olduğu düşüncesini uzak tutmayı tercih ederim. Burada her partinin özellikle üzerine basa basa vurguladığı “DEMOKRASİ”ye yalan anketlerle algı oluşturularak çok büyük bir darbe indirilmek istenmiştir.

Hani yasadan, kuraldan bahsettik ya bilmediğim için sormak istiyorum; Halk üzerinde herhangi bir çıkar amaçlı böylesine yanıltıcı anketleri kamuoyuna pompalayanlarla ilgili cezai yaptırımlar var mı? Varsa uygulandığının bilinmesi, milletimizin içini bir nebze olsun ferahlatacaktır. Yoksa da; en ağır şekilde cezai yaptırımlarla bu açığın giderilmesi gereklidir. Çünkü bu ülkenin kurumlarının işleyişine ve demokrasiye her fırsatta saldırılamayacağı gösterilmelidir.

Unutulmasın ki, başkalarının düşündüğünüzün aksine, ülkemiz insanı bu tuzaklara düşmeyecek kadar akıllı ve bunu her seferinde ispat etmiştir.

Sonuç olarak, milletimiz kendisini kandırmaya çalışanlara iyi bir ders vererek, en güvenilir anketi de 31 Mart’ta kendisi yapmasını bilmiştir.

Sağlıcakla…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.