“Yaşasın Lozan, Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Türkiye”

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, Lozan Antlaşmasının yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

“Yaşasın Lozan, Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Türkiye”
23 Temmuz 2020 Perşembe 16:50

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, Lozan Antlaşmasının yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Uzun açıklamasında, “24 Temmuz 1923`te imzalanan Lozan Antlaşması, Atatürk`ün önderliğinde  Serv’le yok edildiği sanılan bir ulusun yeniden ayağa kalkması, Özgürlüğümüzün, Bağımsızlığımızın, Ulusal Egemenliğimizin uluslararası hukukça onanmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedidir” diyerek şunları söyledi:

“Ulu Önderimiz Gazi  Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle; "Türk  Ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr  antlaşması ile  tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin  yıkılışını  bildirir bir belgedir ve tarihte benzeri görülmemiş bir siyasal zafer yapıtıdır."

Lozan Barış Antlaşması ile; Ulusal Egemenlik ilkesinin  gerektirdiği  Tam Bağımsızlık sağlanmış aynı zamanda  başta kapitülasyonlar  olmak üzere  yabancılara  sağlanan tüm ayrıcalıklar ve haklar kaldırılmış, Misakı Milli davası uluslararası düzeye ulaşmış, Yurtta ve Dünyada  barışın temelleri atılmıştır.

Bugün; Ülkemizin içinde bulunduğu zor koşullar düşünüldüğünde, Lozan Antlaşmasının ve Atatürk Devrimlerinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin Tapusu olduğu ve korunması gerektiği unutulmamalıdır.

Türk Ulusuna Bağımsızlığımızı armağan eden Kurtuluş Savaşı şehit ve gazilerimizi, Lozan Barış

Antlaşmasının mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Lozan Fatihi İsmet İnönü ve silah arkadaşlarını minnetle ve rahmetle anıyorum. Yaşasın Lozan! Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın Türkiye” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.