"Tarımda hibe yoluyla desteklenecek olan 21 ile ilimizde ilave edilsin"

Büyük Birlik Partisi eski il başkanı ve aynı zamanda esnaf olan Taner Yıldırım yaptığı açıklama ile, Tarım Bakanlığına seslenerek Tarımda hibe yoluyla desteklenecek olan 21 İl’e Zonguldak’ın da dahil edilmesini istedi.

"Tarımda hibe yoluyla desteklenecek olan 21 ile ilimizde ilave edilsin"
13 Nisan 2020 Pazartesi 16:38

Büyük Birlik Partisi eski il başkanı ve aynı zamanda esnaf olan Taner Yıldırım yaptığı açıklama ile, Tarım Bakanlığına seslenerek  Tarımda hibe yoluyla desteklenecek olan 21 İl’e Zonguldak’ın da dahil edilmesini istedi.
Yıldırım açıklamasında, Zonguldak’ta binlerce dönüm hazine arazisi olduğunu ve artık üretmek istediklerini belirterek şunları söyledi:

"06/04/2020  pazartesi günü ulusal basından okuduğumuz "Tarım Bakanlığı'ndan çiftçilere dev destek" başlıklı haber ile 21 ilin tarım bakanlığımız tarafından hibe yoluyla destekleneceğini öğrendik. Ne yazık ki her zaman ki gibi Zonguldak bu listede yine yok. Özellikle şu sıkıntılı günlerde korona salgınında ilk beş olan; TTK başta olmak üzere bir çok sektörde üretimin durduğu bir süreçte zora giren ilimiz tarım ile atağa geçebilir.  Ülkemizin şuan içinde bulunduğu durum göz önüne alındığında tarımsal üretim yapmanın zaruriyeti meydandadır.

Zonguldak’ımızda halkımızın elindeki binlerce hektar tarım arazileri çeşitli etkenlerden dolayı ekilmemektedir. Bu etkenlerden bir tanesi de rekabet güçlerinin olmamasıdır. Bazı hevesli, girişimci ruhlu insanlarımızın ise arazileri yeterli değildir. Bunlarda özellikle Gökçebey, Devrek ve Çaycuma Deltasında bulunan birinci sınıf tarım arazisi olan hazine arazilerini kiralayarak üretim yapma gayreti içindedirler. Bu araziler de ecri misil yöntemiyle bir-iki senelik kısa kiralama ile kullanılabilmektedir. Devletimiz de yaptığı projelerde destek için en az  7 sene kiralık şartı aramaktadır.

Ekim ve dikimin yapıldığı şu anda Zonguldak ilimizin tarımsal destek ve hibe alabilecek listelere sokulması. Devrek, Gökçebey, Çaycuma Filyos ırmak hattı üzerindeki birinci sınıf tarım arazisi olan hazine arazilerinin kullanıcılarına devlet desteklerinden faydalanabilmesi için en az 7 seneliğine kiralık verilmesi. Bunlar yapıldığında Zonguldak ta Batı Karadeniz’i doyuracak ekim yapılması mümkündür. Hatta bölge esnafı Antalya ve Mersin yerine yerelden ihtiyacını temin edeceğinden ve Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerinde ihtiyaçları düşünüldüğünde pazar sorunu da yoktur.  Bu durum bölgemizi olumlu etkileyecek Zonguldak İli ve çevresinin ekonomisine etkisi büyük olacaktır” (Şaban YILMAZ)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.