Salih Bolat Zonguldak'ta okurlarıyla buluştu

Türk şiirinin önemli isimlerinden Salih Bolat Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfının konuğu olarak geldiği Zonguldak’ta okurlarıyla buluştu.

Salih Bolat Zonguldak'ta okurlarıyla buluştu
05 Ocak 2020 Pazar 18:47

Türk şiirinin önemli isimlerinden Salih Bolat Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfının konuğu olarak geldiği Zonguldak’ta okurlarıyla buluştu. ZOKEV Yönetim Kurulu Üyesi Üzeyir Karahasanoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı etkinlik TMMOB Maden Mühendisleri Odası lokalinde gerçekleşti. Karahasanoğlu şairin özgeçmişini okuyup şiirini besleyen olguları kısaca anlattıktan sözü kendine verdi.

Şiirinin en çok çocukluğunun geçtiği Adana’dan beslendiğini söyleyen Bolat, bunu Adana’nın çocukluk yıllarında sahip olduğu çok kültürlü yapıyla mümkün olduğunu söyledi. Oradaki söylencelerin, hikâyelerin, annesinin yaratıcı dilinin hatta okuduğu Teksas, Tommiks kitaplarının hayal gücünü çok zenginleştirdiğini anlatan Bolar, şiir sanatı üzerine de, “Dilin hacmi, boyutu belli. Gündelik dille neyi, ne kadar anlatabilir ki. Bunun üzerine insanlık sanat diye müthiş bir şey icat etmiş. Yeni anlamlar ortaya çıkarmak için metafor, benzetme, şiir, müzik gibi yeni diller yaratmış. Çünkü evrende sonsuz anlamlar var. Şiir denilen şey malzemesi yalnızca dil olan bir sanattır. Öykü dediğinizde biraz dil mühendisliği giriyor işin içine. Roman da katman biraz daha artıyor, sosyolojik çalışmalara falan girmeniz gerekiyor. Ama şiir dolaysız bir şekilde dilin kendisiyle yapılan bir sanat. Bu nedenle gerçeklikle dilin ilişkisi, şiirde, çok çok önemli. Şiir nesnelerle dilin arasındaki boşluktan doğar. O boşlukta gerçekte var olan ama bizin hissetmediğimiz, duyumsayamadığımız, algılayamadığımız anlamlar bulunur. Gerçeklikle dilin arasında boşluk dediğim, var olan, ama bizim duyumsayamadığımız, algılayamadığımız anlamlardır. Şiir bunu duyabilmemize olanak sağlayan yeni bir dildir” dedi.

Etkinlik Bolat’ın kitaplarını imzalamasıyla son buldu. (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.