Maske zorunluluğu geldi

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında hafta sonları büyükşehirlerle birlikte sokağa çıkma yasağının uygulandığı Zonguldak’a bu kez maske takma zorunluluğu geldi.

Maske zorunluluğu geldi
21 Mayıs 2020 Perşembe 18:07

Vali Erdoğan Bektaş başkanlığında toplanan Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Ramazan bayramı öncesi önemli kararlar aldı. Öne çıkan kararlardan biri maske zorunluluğu oldu.

İkinci bir karara kadar kamu kurumlarında, toplu çalışma alanlarında, alışveriş mekânlarında, pazar yerlerinde, ibadet yerlerinde, toplu taşıma araçlarında, il-ilçe-belde ve büyük köylerin merkez ve ana caddelerinde ayrıca toplu bulunulan her yerde usulüne uygun maske takmak zorunlu hale geldi. Maske takmayanlarla ilgili Kabahatler Kanuna göre 392 TL idari para cezası uygulanacak.

Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin aldığı kararlar şöyle:

1- Kamu kurumlarında, toplu çalışma alanlarında, alışveriş mekanlarında, Pazar yerlerinde, ibadet yerlerinde, toplu taşıma araçlarında, il-ilçe-belde ve büyük köylerin merkez ve ana caddelerinde ayrıca toplu bulunulan her yerde usulune uygun maske takmak zorunludur. Maske takmayanlar ile ilgili Kabahatler Kanuna göre 392 TL idari para cezası uygulanmasına,

2- Tekel Bayilerinin çalışma saatlerinin 05 Haziran 2020 tarihine kadar 09.00-22.00 olarak belirlenmesine,

3- İlçeler arası geçiş kısıtlaması 22.05.2020 tarih saat 24.00’a kadar uzatılmıştı. 23-26 Mayıs 2020 tarihleri arası sokağa çıkma yasağı uygulanacağından dolayı ilçeler arası geçiş kısıtlamasının 27 Mayıs 2020 tarih saat 00.00 dan itibaren sonlandırılmasına,

4- 08.05.2020 tarih 29 nolu ara karar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğüne bağlı tüm yatılı kuruluşlarımızda (huzurevleri, engelli bakım kuruluşları, çocuk bakım kuruluşları) dış bulaşmaların önlenebilmesi için giriş çıkışların azaltılarak, Covid-19 ile mücadelenin daha iyi yürütülebilmesi için 8 saatlik vardiya sisteminden 24 saat esasına dayalı 14 günlük vardiya sistemine geçilmesi, vardiya sistemine giren tüm personele PCR testinin yapılması, ayrıcavardiyadan çıkan personelin evinde kendini 14 gün izole etmesine karar verilmişti. Çocuk bakım kuruluşlarındaki çalışmanın 24 saat esasına dayalı 7 günlük vardiya sistemine geçilmesine diğer kuruluşlarda 14 günlük vardiya sistemine devam edilmesine karar verilmiştir.

HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.