Eroğlu: “Tasarı avukatların sesini kesme tasarısıdır!”

Zonguldak Baro Başkanı Özel Eroğlu, çoklu baro sisteminin yargı camiasına çok zarar vereceğini belirterek avukatlık yasasında yapılmak istenen yasaya karşı olduklarını söyledi.

Eroğlu: “Tasarı avukatların sesini kesme tasarısıdır!”
17 Haziran 2020 Çarşamba 17:22

Zonguldak Baro Başkanı Özel Eroğlu, çoklu baro sisteminin yargı camiasına çok zarar vereceğini belirterek avukatlık yasasında yapılmak istenen yasaya karşı olduklarını söyledi.

Baroların parçalanmasının, bölünmesinin doğru olmadığını belirten Eroğlu, "19 Haziran Cuma günü saat 10.00 itibariyle yaklaşık 60 baro başkanı arkadaşımız bulundukları ilden tek başlarına halkı aydınlatmak açısından Ankara'ya yürüyecek. Üç gün sürecek yürüyüşün ardından Baro başkanları olarak ortak basın açıklaması yapacağız. Bugün burada yaptığımız basın açıklaması ise 81 ilimizin baro başkanlarının inisiyatifine bırakılmış bir ortak basın açıklamasıdır” dedi.

Avukatlık yasasını kapsayan 4 madde üzerinde değişiklik yapılmak isteniyor diyen Zonguldak Baro Başkanı Özel Eroğlu, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bunlar çoklu baro sistemi, kısmi delege sistemi, barolara avukatların istemedikleri takdirde kayıt olmadan mesleği icra etme konusu bir değeri de avukatlık kanununda 76, 95 ve 110'uncu maddelerde sıralanan insan hakları ve üstünlüğü ilkelerinin değiştirilmesi ekseninde değişiklik yapılmak istenmesidir. Bugüne kadar Avukatlık Kanunu üzerinde yapılacak değişikle ilgili ne TBB nede Barolar ile bir bilgi paylaşılmıştır. Basına yansıyan bilgilere göre çoklu baro sistemi yargı camiamıza çok zarar verecektir. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin yargı kısmının üç kurucu unsurundan biri savunma makamı olup savunmanın örgütlendiği yer barolardır. Nasıl ki tek vatan, tek millet, tek bayrak ise tek baroda olmalıdır. Aksi takdirde siyasi düşüncesine, etnik kimliğine ve mezhebine göre baroların kurulması söz konusu olacaktır. Bu durumda ülkemizin üniter yapısına aykırı birçok oluşumların önünü açacaktır. Yine çoklu baro olması halinde yargıçların ve savcıların iradeleri de etkilenmiş olacaktır. Birçok yargıç veya savcı avukatın bağlı olduğu baroya göre karar vermesi halinde bu durumdan en çok yargı camiası zarar görecektir. Getirilmek istenen tasarı avukatların sesini kesme tasarısıdır. Unutmayalım ki avukatların sesi kesilirse yurttaşların nefesi kesilir.” Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.