Eğitim Sen Dünya Öğretmenler Günü'nü kutladı

KESK’e bağlı Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, 5 Ekim Dünya Öğretmenler gününü kutladı.

Eğitim Sen Dünya Öğretmenler Günü'nü kutladı
06 Ekim 2019 Pazar 16:10

KESK’e bağlı Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, 5 Ekim Dünya Öğretmenler gününü kutladı.

Yılmaz, Madenci Anıtında KESK’e bağlı bazı sendikaların şube başkanları, yönetim kurulu ve memurların katılımı ile yaptığı açıklamada, “5 Ekim, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO ve ILO tarafından 1994 yılında Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edilmiştir. Tüm dünya öğretmenleri için önemli olan bu tarihi karar, öğretmenlerin toplumsal statüsü ve haklarına yönelik önemli ve tarihi bir adım olmuştur.  5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, ülkemizden sadece Eğitim Sen’in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali’ne üye olan  yüzden fazla ülkede eş zamanlı olarak kutlanmaktadır” diyerek şunları söyledi:

“Öğretmenlerin toplumsal statüsü ve haklarına yönelik önemli ve tarihi bir adım olan Tavsiye Kararı ile öğretmenlerin sadece okulda değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önem uluslararası düzeyde belgelenmiştir.  Ülkemizde görev yapan eğitim ve bilim emekçileri, OECD ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve özlük haklar açısından son sıralardadır. Öğretmenlerin yıllar boyunca büyük fedakârlıklara katlanarak  yaşadığı zorluklar ortadayken, çalışma ve yaşam koşulları ve mesleki saygınlıklarının giderek kötüleşmesi dikkat çekicidir.  Geçtiğimiz yıllar içinde öğretmenlerin ekonomik ve sosyal sorunlarına ek olarak, mesleki saygınlıklarında da ciddi gerilemeler yaşanmıştır.

Yaşadığımız tüm olumsuzluklara, işimize, ekmeğimize ve geleceğimize yönelik ağır tehdit ve saldırılara, hukuksuz ihraç politikalarına, kaybedilme noktasına gelen mesleki saygınlığın yeniden kazanılması, öğretmenliğin uluslararası standartlara uygun ve bilimsel bir anlayışla ele alınması ve tüm eğitim emekçilerinin ekonomik, sosyal, mesleki ve özlük sorunlarının çözülmesi gerekmektedir.

Eğitim ve bilim emekçileri açısından 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, klasik anlamda sadece ‘kutlanan’ bir gün değil, eğitim emekçilerinin uluslararası alanda birlik, dayanışma ve örgütlü mücadelenin simgesi olan evrensel anlamda bir mücadele günüdür. İçinde bulunduğumuz bütün olumsuz koşullara, üyelerimizi ve sendikal faaliyetlerimizi baskı altına alma girişimlerine, iktidarın eğitime yönelik ırkçı, gerici ve dayatmacı politikalarına karşı örgütlü mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimiz bilinmelidir.

Okullarından mezun olmalarına rağmen atanmayan öğretmen sayısı 700 bini geçmiştir. Bu ekonomik krizde yaşamlarını güçlükle sürdüren atanmayan öğretmenlerimizin bir an önce atama sorunlarının çözülmesini bekliyoruz. Eğitim Sen olarak, bizlere dayatılan her türlü haksız ve hukuksuz uygulamanın eğitim ve bilim emekçilerinin birleşik, örgütlü mücadelesiyle kırılabileceğine inanıyor, yaşadığımız tüm baskılara ve olumsuzluklara rağmen öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz” (Şaban YILMAZ)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.