Şafak Gazetesi

FENER’DE EYLEM!

FENER’DE EYLEM!
14 views
11 Temmuz 2018 - 19:34

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tarafından pekçok binanın işletme amacıyla kiraya verildiği Fener’de uzun zamandır atıl vaziyette bulunan alana TÜGVA’nın talip olması sonrasında başlayan tartışmalar devam ederken, Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak milletvekili Deniz Yavuzyılmaz beraberinde Fener semtinde oturan mahalle sakinleri ve siyasi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile birlikte Fener Camii’nden başlayarak Deniz fenerine kadar protesto yürüyüşü düzenlendi.

Düzenlenen etkinliğe, CHP Zonguldak milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP Zonguldak İl Başkanı vekili Hakkı Güney, CHP Merkez ilçe başkanı Fikret Zaman, ve vatandaşlar katıldı.

Yapılan yürüyüşün ardından Platform sözcüsü Engin Çöl yaptığı açıklamada; “Fener halkındır platformunun çağrısına uyarak sazını, sözünü, gönlünü alıp buraya koşan sizlersiniz. Burada kentimizin son kalan yaşam alanlarından birinin halkın ücretsiz olarak kullanıma açık olan son alanını kurtarmak için toplamış bulunuyoruz” diyerek şunları söyledi:

“Hepimiz biliyoruz ki, harika güzellikteki bir doğaya sahip olan bir Cumhuriyetin ilk kenti olmak gibi bir değer taşıyan Zonguldak’ta, kentsel yaşam kalitesi, yanlış imar politikaları yüzünden son derece düşük. Stresten arınıp bir parçada olsa soluklanacağımız, huzur içinde dinlenip hoşça vakit geçireceğimiz alanların sayısı ne yazık ki son derece sınırlı kalmış durumdadır. Doğayla baş başa kalıp günün yorgunluğunu atacağımız alanlar tümüyle işgal altındadır. İçinde bulunduğumuz Fener mahallesinin doksanlı yıllarda hem kentsel, hem de doğal SİT ilan edilmesi doğal ve tarihi dokusunun belli oranda korumasını sağlasa da, kurulduğu ilk yıllardan bu yana çeşitli kurum ve kuruluşlara yapılan tahsisler nedeniyle, halkın ücretsiz kullanımına açık alanlar çok sınırlı bir düzeyde kalmıştır. Fener, çok dar bir şeridin dışında insanların ücretsiz kullanımına kapandı. Biz bu durumdan şikayetçi iken, zaten kısıtlı olan kamusal alanın bir bölümü şimdi de merkezi Zonguldak’ta olmayan bir vakıf tarafından ele geçirmek isteniyor.

Zonguldak’ta uzak yakın ilgisi olmayan siyasallaşmış bir kurumun burada çay tost satmaya gelmediği çok açıktır. TTK’nın üretemez duruma getirilmesinin ardından elindeki gayrimenkullerle diğer varlıklarına el koyma girişiminin de bir parçası olan bu girişim durdurulmalıdır. Tahsis gerçekleştiğinde Fenerde yurttaşların ücretsiz kullanımına açık olarak yollardan başka hiçbir alan kalmayacaktır. Herkesin mutlaka bir hatırası bulunan Fener semtinde Zonguldak’ta yaşayan herkesin ortak değeridir. Tüm Zonguldak’ta ait kamusal bir ara alan Fener’in, bir grup, zümre ya da kişiye devri düşünülemez. Zonguldak ülkenin dört bir yanından gelen insanların kömürün karasında birleşerek oluşturduğu bir huzur kentidir. Ülkede örnek olan bu huzurun bozulmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi. (Şaban YILMAZ)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.