uluslararası evden eve nakliyat - kayseri evden eve nakliyat - kayseri evden eve nakliyat

‘Seyyanen zam istiyoruz’

‘Seyyanen zam istiyoruz’
10 Eylül 2019 Salı 18:30

Türkiye Emekliler Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Memiş yaptığı açıklamada, TÜİK’in 4 bin 274 ailenin 28 bin 711 iş yerinden yaptığı harcamalara tepki gösterdi.

Memiş açıklamasında, “Emekli aylıklarına  altışar aylık artışlarının gelir adaletini gözetecek şekilde ve insanca yaşamayı yetecek düzeyde olmak kaydıyla seyyanen yapılmasını istiyoruz” diyerek şunları söyledi:

“Emekliler için uygulanmakta olan tüfe  endeksli maaş artış sisteminin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamaktan uzak kalmıştır. Emekli zamlarının TÜFE sisteminden çıkarılıp seyyanen artış yöntemine dönülerek hesaplanmasını istiyoruz. 2019 zamları Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından belirlenmiş 418 madde bir 895 çeşidi kapsayan enflasyon sepeti hesaplamaları emeklinin yaşamakta olduğu ekonomik gerçekliklerin çok uzağındadır.

TÜİK tarafından hesaplanan ve geçtiğimiz altı ayın enflasyon olarak bilinen 05.1 rakamı her gün mutfağındaki  yangını söndürmekle uğraşan emekliye inandırıcı gelmemektedir. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi bu yıl sepete eklenen konserve ve balık konserve ve hazır sütlü tatlılar, çocuk elbisesi, evcil hayvan mamaları otoban geçiş ücretleri bir emekli ailesinin harcama kalıplarına uymamaktadır.

Diğer taraftan benzin ve elektrik gibi bir çok sektörü ve ürünü etkileyen ana belirleyicilerde ciddi fiyat artışları yaşanırken enflasyonun binde üç oranında kaldığını söylemek en yalın anlamıyla hesap bilmemektir. 4274 ailenin 28.711 iş yerinde yaptığı harcamaları dikkate alınarak hesaplandığı açıklanan enflasyona ve bu sözü edilen 4 bin ailenin Türkiye’de yaşadığına inanmakta güçlük çekiyoruz. Ya da bu hesaplamaları yapanlar çarşı pazar görmemişler. Onları vicdanları ile baş başa bırakıyoruz” (Şaban YILMAZ)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.