Şafak Gazetesi

E-devlet kapısı ile tüketiciler sorunlarını iletiyor

E-devlet kapısı ile tüketiciler sorunlarını iletiyor
37
10 Ocak 2019 - 0:34

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden yaptığı açıklamada, “Bakanlığımızca 2017 yılı başından itibaren Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS ) ile tüketicilerin e-devlet kapısı üzerinden şikâyetlerini tüketici hakem heyetlerine iletebilmeleri sağlanmıştır” dedi.

Maden açıklamasında, “Tüketici hakem Heyetimiz, tüketicinin ekonomik haklarını korumada büyük rol üstlenmekte olup, tüketicilerimiz şikayet ve başvurularını 7/24 internet üzerinden e- devlet şifresi ile Kurumumuza gelmeden yapabilmektedir” diyerek şunları söyledi:

“Bakanlığımızca oluşturulan bu yeni model çerçevesinde İlçe Tüketici hakem heyeti bulunan Büyükşehirlere bağlı İlçelerimizin parasal üst limiti 5.650,00 TL ye İl Tüketici hakem Heyetinin üst limiti 8.480,00 TL ye yükseltilmiştir. Belirlenen bu tutarlar 31.12.2019 tarihine kadar geçerli olup, 2020 yılı için maliye Bakanlığı tarafından yapılacak yeniden değerleme oranlarına göre tekrar belirlenecektir.

Belirlenen 8.480,00 TL tutarı aşan şikâyetler Tüketici Mahkemelerine yapılmalıdır. Vatandaşlarımız çoğunlukla mahkemeye gitmeyi arzulamamaktadır.  Bu kapsamda Tüketicinin uyuşmazlık bedeli limitin üzerinde olsa dahi fazlasından vaz geçerek 2018 yılı için 8.480,00 TL ye kadar kısmı için Valiliğimiz Ticaret İl Müdürlüğüne başvuru yapabilmeleri mümkündür.

Tüketicilerimiz mağdur edildiğini düşünerek Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptığında hiçbir bedel ödememektedir. Ayrıca yapılan incelemeler sonucunda Tüketicinin şikayetinde haksız bulunduğu, kusurun tüketicide olduğu kararına varılsa dahi tüketicilerimizin herhangi bir bedel ödemeleri söz konusu değildir. Bu vesileyle belirlenen yeni rakamların tüketicilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” (Şaban YILMAZ)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.