Şafak Gazetesi

‘Çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz’

‘Çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz’
43
12 Haziran 2019 - 1:12

Kozlu Kaymakamlığı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğiyle düzenlenen “1’inci Kodlakoz Robotik Festivali”, Kozlu Belediyesi hizmet binası önünde gerçekleştirildi.

Açılışa, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Kozlu Kaymakamı Hüseyin Ergi, İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, İl Milli Eğitim Müdür vekili Murat Kapıcı, Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mansur Gök, daire amirleri, muhtarlar, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin katıldığı festivalde ilköğretim ve lise öğrencilerinin teknolojik tasarımları olan robotlar sergilendi.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mansur Gök yaptığı konuşmada, “Teknolojinin sürekli gelişmesiyle birlikte yenilikçi ve üretim odaklı teknolojilere de aynı oranda ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacın farkında olan ülkeler eğitim sistemlerine erken yaşta çocuklara yönelik kodlama ve robotik eğitimlere yer açmaktadır. Çocukların erken yaşlarda kodlama ve temel düzeyde robotik kodlamalarda bilgi sahibi olmaları önemlidir. Bu anlamda Kozlu’muzda ortaokulların 4 ve 5. Sınıfların tamamında ilkokullarda 4 tane okulda lise düzeyinde 2 tane okulumuzda kodlama ve robotik yazılım anlamında kurslarımız açılmıştır.

Önümüzdeki dönemde eksiklerimizi görerek daha zinde ve daha canlı ve daha oturaklı bir şekilde bu anlamda yolumuza devam edeceğiz. Sizlerin emekleri doğrultusunda çok kısa bir zamanda okul idarecilerimizle, öğretmen, öğrenci ve velilerimize kodlama yazılım projelerini çok güzel anlattığımızı düşünüyoruz. Benimsendi ve tutuldu okullarımızda ve sahada canlılık var bu canlılık ve heyecanı eksiklerimizi tamamlayarak önümüzdeki yıl devam etmeyi planlıyoruz” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZI GELECEĞE HAZIRLIYORUZ”

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş da yaptığı konuşmada,  “Bugün Kozlu’da kodlama etkinliğinde bir aradayız, ortaokulların 5 ve 6.sınıfların tamamında kodlama faaliyetine girmiş olduk. Kozlu’da bu projemize destek veren bir ilçemiz. Güzel gelişmeleri görüp çocuklarımızın projelerini anlatmak için bekleyen çocuklarımızın heyecanını görmek bizleri mutlu ediyor. Kozlu’da kodlamanın benimsenmesi çok güzel, öğrencilerimize velilerin ve vatandaşlarımızın katkıları ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Kodlama dili gelecekle alakalı bir konu, fiziki olarak eğitim yapılaşmamızda fazla bir ihtiyacımız kalmadı, çocuk sayısı artışında da eski hız yok. Asıl işin esasına eğitimin içine, niceliğine ve kalitesine yatırım yapma zamanı geldi bakanlığımız ve bizler bu konuya yoğunlaşıyoruz. Kodlama ve diğer faaliyetler bu çerçevede düşünülmesi gereken faaliyetler. Eğitimin amacı bina ya da diplomayla sınırlı değil bizim amacımız çocuklarımızı hayata hazırlamak geleceğe hazırlamak. Gelecekte hayatla hayatın önlerine çıkardığı sorunlarla baş edebilecek gücü, yeteneği, birikimi çocuklarımıza kazandırmak. Bu çerçevede bütün bu yaptıklarımız iyi gidiyoruz, iyi olduğunu düşünüyoruz daha iyi olacağına umudumuz var katkısı olan herkese teşekkür ediyorum,  öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diliyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Kozlu Belediyesi Folklor ekibinin gösterisinin ardından açılış kurdelesi kesilirken, Vali Erdoğan Bektaş ve açılışa katılan protokol üyeleri öğrencilerin yaptıkları projeleri incelediler (Şaban YILMAZ,

)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.