Şafak Gazetesi

‘CHP TÜRKİYE’NİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜDÜR’

‘CHP TÜRKİYE’NİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜDÜR’
31 views
10 Eylül 2018 - 1:43

Cumhuriyet Halk Partisinin 95. Kuruluş yıldönümü nedeniyle CHP İl Teşkilatı tarafından Zonguldak Valiliği önündeki Atatürk Anıtında, İsmet İnönü Anıtında ve Şehitler Anıtında tören düzenlendi.

Zonguldak Valiliği önünde düzenlenen törende CHP İl Başkan vekili Eylem Ertuğ Ertuğrul tarafından Atatürk anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan CHP İl Başkan vekili Eylem Ertuğ Ertuğrul, “Cumhuriyet Halk Partisi, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923 tarihinde “Halk Fırkası” adıyla kuruldu. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı. Bugün Partimizin 95 inci Kuruluş Yıldönümünü kutluyoruz” dedi.

Ertuğrul konuşmasında, “Cumhuriyet Halk Partisi dünyanın en eski ve köklü partilerinden birisidir. Ülkemiz ve milletimiz adına, kurtuluşun ve kuruluşun partisidir. Cumhuriyet Halk Partisi, ilkeleriyle var olmuş, milletimizin yolunu aydınlatmış, dünyanın mazlum milletlerine rehber olmuştur” diyerek şunları söyledi:

“1927 yılında “Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik, Laiklik ilkeleriyle temellerinin sağlamlaştıran ve 1935 yılında Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleriyle dünyanın geleceğine ışık tutan Cumhuriyet Halk Partisi, bugün tüm kadrolarıyla; ülkemizin, milletimizin, bölgemizin ve dünyanın daha çağdaş bir yaşam düzeyine ulaşması için çalışmaktadır. Cumhuriyet Halk Partili olmak, her şeyden önce Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği gibi ülkemizde ve dünyada barışı savunmak demektir.

Barış, kardeşlik demektir. Barış, özgürlük demektir. Barış, demokrasi demektir, İnsan hakları demektir, Dünya kaynaklarının etkin kullanımı demektir. Barışın önünde insan vardır, insan hakları vardır. Adil paylaşım vardır, sevgi vardır. Cumhuriyet Halk Partisi, emperyal politikalara karşıdır. Kapitalizme karşıdır, emeğin sömürülmesine karşıdır. Cumhuriyet Halk Partisi, emperyalist işgalcilere karşı mücadele içinde kurulmuştur.

Cumhuriyet Halk Partisi, çözümün partisidir. 95 yıldır ülkemiz ve milletimiz adına en zor şartlar altında sorunlara çözüm üretmiştir. Bugünkü sorunlarımızın çözümü de Cumhuriyet Halk Partisinde mevcuttur. Cumhuriyet Halk Partisi, savaşın içinden, ekonomik krizlerin içinden, bölgesel krizlerden ve iç savaş provokasyonlarından çıkıp gelmiştir.

Tarihi saptırmaya çalışanlar, tarihimizi dünyada emperyalizme karşı verilmiş olup zaferle sonuçlanan en büyük savaşı, ‘keşke Yunanlılar galip gelseydi ‘ diyebilecek kadar hezeyan içindeki hainlerden öğrenenler; barış yerine savaşı ve kindarlığı savunanlar; Yandaşlık duygusuyla gözleri kararıp, ehliyet ve liyakati yok sayanlar çözüm üretemezler. Olsa olsa sorun üretirler ve sorunlar arasında kaybolup giderler.

Bugün Zonguldak’ta yaşadığımız sorunların kaynağında da bu anlayış vardır. Asla unutmamalıyız ki, bugün bölgemizde petrol ve enerji hesabıyla başımıza çorap örmeye çalışan emperyalist devletler, Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde Maden Havzamızı da acımasızca sömürüyorlardı.

Kurtuluş Savaşı ile birlikte Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları öncelikle maden havzamıza sahip çıktılar. Hızla büyüdük, Cumhuriyetin ilk ili olduk. 9 Eylül 1923’te CHP kuruldu, 14 Mayıs 1924’te Zonguldak İl oldu. Sonra Zonguldak, Cumhuriyetin Fabrikalarıyla büyüdü. Zonguldak büyüdü, Türkiye kalkındı. Ancak , daha sonraki iktidarların yanlış politikaları nedeniyle Önce Zonguldak küçültüldü, üretmez hale getirildi ve göçe zorlandı.

Ülke genelinde, özellikle son 16 yılda uygulanan özelleştirme, kapatma ve ithalat politikalarıyla Türkiye dış borç batağına sokuldu ve dışarıya bağımlı hale getirildi. Temelden yanlış olan bu politika ‘yerli ve millilik ‘ adı altında pazarlandı. Bu politikanın sonunda içinde bulunduğumuz acınası ekonomik durum ortadadır. Tüm Türkiye’nin de, Zonguldak’ın da  sorunlarının çözümü  CHP’de mevcuttur. Aydınlık günlerin gelmesi için 6 Ok tek çözüm yoludur.

CHP iktidarında Zonguldak büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği ilgiyi görecek ve yeniden sanayi şehri olarak ülkemize ve milletimize hizmet edecektir. CHP Türkiye’nin birleştirici gücüdür. CHP Türkiye’nin harcıdır. CHP Türkiye’nin çağdaş medeniyete giden yoludur. Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi, Yaşasın Bağımsız,  çağdaş, güçlü Türkiye !!

Bu duygularla, ebediye göç etmiş tüm yoldaşlarımızı rahmet ve şükranla anıyor, aydınlık ve bağımsız bir Türkiye için mücadele eden tüm Cumhuriyet sevdalılarına yürekten teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum”

Valilik önünde gerçekleştirilen törenin ardından İsmet İnönü Anıtına karanfillerin konulmasının ardından törene katılanlar saygı duruşunda bulundular.

CHP’nin 95. Kuruluş yıldönümü  etkinlikleri kapsamında son olarak Şehitler Anıtında düzenlenen törende saygı duruşunda bulunularak anıtına karanfil konuldu.

PARTİ BİNASINDA PASTA KESİLDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Teşkilatı partilerinin  95. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında son olarak parti toplantı salonunda hazırladıkları pastayı kestiler.

Pasta kesiminde, İl Başkan vekili Eylem Ertuğ Ertuğrul,  bir dahaki kuruluş yıldönümü kutlamalarında ülke yönetiminde söz sahibi olma dileğinde bulundu.

CHP İl Başkanlığında kesilen pasta töreninin ardından katılanlara pasta ikramında bulunuldu.

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Teşkilatı tarafından düzenlenen partilerinin 95. Yılı kutlama törenine, CHP il başkan vekili Eylem Ertuğ Ertuğrul, CHP Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman, CHP Kozlu İlçe Başkanı Cengiz Bank, CHP Kilimli İlçe Filiz Karademir, CHP Çaycuma İlçe Başkanı  Tuncay Akyol, CHP eski il başkanları, Halil Furat, Ertuğrul Koltuk, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, bazı belediye ve il genel meclisi üyeleri, il gençlik ve il kadın kolu üyeleri ile partililer katıldı. (Şaban YILMAZ)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.