Şafak Gazetesi

ÇELİKEL’DEN KAMPANYA

ÇELİKEL’DEN KAMPANYA
16 views
10 Ağustos 2018 - 1:01

Türkiye’de ilk bağış okulu olarak yapılan Mehmet Çelikel Lisesi ‘150 Çelikelli, 150’şer liradan bir araya gelelim’ şeklinde kampanya başlattı.
Mehmet Çelikel Lisesi Vakfı Başkanı M. Sağlam Gürol konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Genel olarak Vakıf bu tür çalışmaları kendi bütçesi içinde yapar. Fakat yıl içerisinde okulun içerisinde bir takım eksik ve tamiratları da giderdiğimizden, dış cephe için böyle bir hazırlığımız yoktu. Sayın okul müdürümüz geçen sene geldiler. Çok hevesli, çalışkan bir arkadaşımız. “İçini bu kadar düzelttik, okulumuzun dışı da güzel olsun” şeklinde istekte bulundu” dedi.
Gürol açıklamasında, “Onu kırmayalım diye ne yaparız derken, arkadaşlar “150 Çelikelli, 150’şer liradan bir araya gelelim” şeklinde kampanya başlatalım dediler. Çelikelli arkadaşlarımıza yardım eder misiniz diye sorduk. Bir ay içerisinde 40-50 ye yakın olduk. 150 kişiye tamamlarsak, okulumuzun dış cephesini, ek binalarımız olan B ve C blokla birlikte boyatma imkanımız olacak” diyerek şunları söyledi:


MEHMET ÇELİKEL LİSESİ İLK BAĞIŞ OKULU
“Biliyorsunuz Mehmet Çelikel Lisesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 1938 yılında ilk bağış okulu olarak yapıldığında gerçekten o zamanın en kaliteli malzemeleri olarak inşa edilmiş. Ana binamızın dış cephe duvarları 40 santim civarındaydı. Mantolama bile yaptırma gereği olmadı. Bunun yanı sıra ek binalarımızın mantolaması yapılmıştır. Ana binamız doğrudan doğruya yapılan orijinal şekliydi. Güzel şekilde boyandığı taktirde en azından 10 yıl boyunca boya gereksinimi de kalmayacaktır. Dış cepheyi aşınmalardan korunmuş olduğu gibi ısınmaya da faydası olacaktır.
18 BİNE YAKIN MEZUNUMUZ VAR
Bugüne kadar 18 bine yakın mezunumuz var ama gerektiği gibi okullarına ilgi göstermemelerine üzülüyoruz. Bakalım bu küçük kampanyamızda ne kadar ilgi göreceğiz. Biz de merak ediyoruz. Bunda başarılı olursak, yarın daha da güzel şeyler yapmaya çalışacağız. Yaz döneminde sayın okul müdürümüz pinpon salonunu yaptırtırmış. Sınıflar boyandı, amfi sınıflar yapıldı. Biz imtihanla öğrenci alan Anadolu lisesi olamadık ama Çelikel Lisesi üstün bir lisedir. Bundan sonra da inşallah daha iddialı daha güzel bir Çelikel yaratacağız.
Araştırdığınız zaman, Türkiye Cumhuriyeti’nde 28 yıl boyunca şahsın yaptırdığı tek okul olarak Zonguldak’ta binlerce gencin eğitim görmesine vesile olmuştur. O dönemlerde Zonguldak’ın ilçelerinde bile lise yoktu. Öğrenciler ortaokulu bitirdikten sonra ya Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi’ne, ya da genel olarak İstanbul’da Kabataş, Pertelmiyal, Vefa gibi liselere gider. Gidemeyen öğrenciler ise kömür işletmesinde kalıyorlardı.
“ÇELİKEL LİSESİ GENÇLERİMİZE BİR HAYAT KAYNAĞI OLMUŞTUR”
Çelikel Lisesi gençlerimize de bir hayat kaynağı olmuştur ve bunu birçok Çelikelli bilir. 1970 öncesi Çelikellilerin okula olan tutkunlukları ile 70’ten sonrası Çelikellilerin okullarına bağlılıkları açısından büyük bir fark görüyorum. İnşallah bundan sonra daha iyiye doğru gider diye düşünüyoruz.
Başlattığımız kampanya 1 Eylül 2018 tarihine kadar sürecek. Çelikellilerden bu tarihe kadar okullarına 150 TL yardımda bulunmalarını istiyoruz. Bu kampanya sonrasında yeni ders yılına inşallah pırıl pırıl bir okulla girme imkanı sağlarız. Bunun yanı sıra okuyan öğrencilerimize de burs verebilirler. Üniversiteyi kazanan o kadar çok öğrencimiz var ki, maddi imkânsızlıkları yüzünden gitmekte zorluk çekenleri görüyoruz. Biz elimizden geldiğince yardım ediyoruz ama bu öğrencilerimize de yardımcı olabilirler. Bu bursların en doğru şekilde ihtiyacı olan öğrencilere gideceğinden hiçbir tereddütleri kimsenin olmasın. Bu öğrencilerimiz üniversiteyi bitirip güzel yerlere geliyorlar. Daha sonra gelip bize teşekkür ediyorlar. Onların teşekkürleri bile bize büyük mutluluk veriyor. İnşallah eğitim böyle güzel bir şekilde devam eder” (Şaban YILMAZ)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.