Şafak Gazetesi

Çaycuma’da 18 Mart Çanakkale Şehitler Günü Anma Programı düzenlendi

Çaycuma’da 18 Mart Çanakkale Şehitler Günü Anma Programı düzenlendi
26
17 Mart 2018 - 17:04

Çaycuma’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü, düzenlenen törenle kutlandı.

Memur-Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Karabük Üniversitesi’nde görevli Tarihçi Prof. Dr. Seyfullah Kara, burada yaptığı konuşmada, Çanakkale Savaşı’nın Birinci Dünya Savaşı içerisinde yapılan 10 savaştan sadece bir tanesi olduğunu söyledi.

Birinci Dünya Savaşı’nda 10 cephede savaşıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Kara,

“Biz Birinci Dünya Savaşı’nda 10 cephede savaştık. Bazı cephelerin ikisini birleştirirler 7 cepheye de indirebilirler. Yani her halükarda biz 10 cephede savaştık. Galiçya cephesi, Romanya cephesi, Irak cephesi, Kanal cephesi, Hicaz cephesi bütün cephelerde. Üzerimize öyle çöreklendi ki ehli küfür, bir olarak öyle üzerimize geldi ki, bütün maksatları ve amaçları yer yüzünde islamın hamisi olan Osmanlı Devleti’ni yer ile ihsan etmek ve bütün islam coğrafyasını baştan sona istila ederek islamın nefesini tamamen kesmekti. Bütün yeryüzünü Haç ile donatmaktı. Ve böylece zalim ruhunu hakim kılmaktı. Bütün amaçları buydu. Osmanlı Devleti’ni yıkmak için çok uğraştılar. Bu Osmanlı Devleti’nin yıkılışına kadar gelen 300 yıllık bir süreçtir” diye konuştu.

Prof. Dr. Kara’nın konuşması ardından Kuran-ı Kerim merasimi yapılarak, Çanakkale Marşları ve Kahramanlık Türküleri okundu.

Programa, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Coşkun Ulutaş, İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu, Ak Parti Çaycuma İlçe Başkanı Ahmet Çolakoğlu ve çok sayıda davetli misafir katıldı.(Haber-Gönül ÜNLÜ)

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.