Şafak Gazetesi

ÇANAĞA NE DOĞRARSAN KAŞIĞINDA O ÇIKAR!

ÇANAĞA NE DOĞRARSAN KAŞIĞINDA O ÇIKAR!
Murat BARUTÇU
Murat BARUTÇU( zonguldak0372@gmail.com )
96 views
30 Kasım 2018 - 0:15

Gökçebey ilçesinde görevde iken istifa eden belediye başkanı Vedat Öztürk önceki gün yine İlçe halkının büyük ısrarı üzerine tekrar belediye başkanlığı için İYİ Parti’den aday olduğunu açıkladı.

2014 yılında Ak Parti’den seçimleri kazanarak göreve geldiği günden itibaren 3 sene boyunca proje üzerine proje üretmekle kalmayıp, bu projeleri hayata da geçirmesini bilen Başkan Öztürk, HALKA HİZMETİ ön planda tutması ile halkının gönlüne taht kurmayı bilmişti.

Vatandaşa hizmet için belediyeyi adeta bir arı kovanına dönüştüren Vedat Öztürk’ün ilçenin tarihi boyunca uzun yıllardır hangi parti belediye başkanının gelirse gelsin ötelenen bütün alt yapı hizmetlerine öncelik vererek bitirmesi, ardından da üst yapı çalışmalarını yine bütün gücüyle bitirmek için gecesini gündüzüne katarak elini değil, gövdesini taşın altına koydu.

“Gövdesini taşın altına koymak” deyimi gerçekten Vedat Başkan için kullanılabilir. Çünkü kendisini halka hizmete adamışken, arkasından bazı şeylerin farklı geliştiğinin, bazı çıkar çevrelerine engel olduğunun farkına varamadı. Bu da onun görevine mal oldu.

Yoluna çıktığı çıkar çevreleri tarafından yapılan “algı operasyonu” marifeti ile Ak Parti tarafından savunması bile istenmeden istifa ettirildi. Genel merkezin bu yargısız infazını gerekirse başka bir zaman değerlendirmek için sonraya bırakıyorum.

Yalnız yerele gelindiğinde birilerinin yağlı ekmeğine daha da yağ sürmeyi reddetmesi Vedat Başkanı ilçe halkı tarafından daha da takdir görmesine vesile oldu.

Seçim öncesi Gökçebey ilçesinde partiler ve aracılar tarafından yapılan anketlerde Vedat Öztürk ezici bir üstünlükle birinci çıkması şimdi bu çıkar odaklarının korkulu rüyası haline geldi. Halkımız o kadar vefalıdır ki, mazlumu korumasını ve kendine gerçekten hizmet edeni her zaman baş tacı etmesini bilmiştir. Bunu da her seferinde ısrarla göstermiştir.

Yalnız bu çıkar odakları halen Türkiye’yi eski Türkiye sanıyor olmalılar. Bir türlü gözlerini açıp çağımız gerçeklerini görmekten daha ziyade baktıklarını anlamamak için ısrar ediyorlar.

Vedat  Öztürk adaylığını açıkladığı günden buyana bu çıkar çevrelerini bir ateş bastı. Hemen bir karalama kampanyasına ısrarlı bir şekilde giriştiler. Kampanyanın içine de birilerini şahit gibi çekmeye çalışmaları da ayrı bir utanmazlık örneği. Amaç kendi elleri yanmadan maşa yapmaya çalışmak ki bu isimler o tuzağa gelmezler.  Kötü tohumla iyi ürün alınmaz. Ekmeye çalıştıkları fesat tohumlarının kendilerine zarar verdiğinin de farkında değiller.

Bunda amaç sanmayın ki halkı etkilemek. Gökçebey halkının etkilenmeyeceğini, bu saatten sonra belediye başkanlığı yarışında Vedat Başkanın ismini halkın belleğinden silemeyeceğini kendileri de biliyor.

Peki amaç ne?

Aday adaylığı sürecine siyasi olarak etki ederek, yapılan baskılarla adaylığının önüne geçmek.

Peki sonuç ne olur?

Değişmez.

Gökçebey İlçesinde iki üç ay önce çay içmek için uğradığımız bir kahvehanenin bahçesinde vatandaşlarla yaptığımız kısa bir sohbeti aktarmak istiyorum;

“Belediye seçimleri yaklaşıyor burada kim kazanır diye” sordum.

Masanın etrafındaki vatandaşlardan ağız birliği yapmışlarcasına Vedat Öztürk kazanır cevabı geldi ama birinin dediği belki de olayı kestirmeden özetler gibiydi ki aklımda kaldı;

“Burada bir belediye başkanı seçimi olur, bir de Vedat başkan olur.”

Şimdi buna benzer cevapları ilçeye giden herkes duyduğu için birilerini o yüzden ateş basıyor.  Çabalar beyhude bunu Vedat Öztürk’ün aleyhinde çalışanlar da biliyor ama ya tutarsa diye maya çalıyorlar. Kötü maya tutmaz. Yapanı zehirler.

Demek ki Vedat Öztürk halka hizmet için geldiği makamda gerçekten görevini layıkıyla yerine getirmiş. Ne ekersen onu biçersin demişler. Vedat Başkan da bunun karşılığını halkın yoğun sevgisiyle alıyor.

Bu güzel bir şey.

Ne demişler; Çanağa ne doğrarsan kaşığında o çıkar!

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.