Şafak Gazetesi

‘BİZDE VERİLECEK KELLE YOK’

‘BİZDE VERİLECEK KELLE YOK’
18 views
12 Temmuz 2018 - 1:29

Türk Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Şahin Ören, Baş Öğretmen Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Ünal Avcı’nın hukuksuz, mesnetsiz bir şekilde memuriyetten açığa alındığını, bir an önce görevine iade edilmesini talep ettiklerini söyledi.

Yapmadığı ve dahil olmadığı bir konuda okul müdürünü suçlamak, memuriyetten açığa almak bence insafsızlıktır diyen Türk Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Şahin Ören, sendika binasında yaptığı açıklamasına şöyle devam etti:

MÜDÜRÜMÜZ MESNETSİZ BİR ŞEKİLDE AÇIĞA ALINDI

“Geçtiğimiz hafta Cuma günü Baş Öğretmen Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Ünal Avcı, memuriyetten açığa alındı. Suçu neymiş müdürümüzün; kapının kolu yokmuş, çelik kapılarda kapı kolu olmaz. Çelik kapının bir tarafından kapı kolu vardır diğer tarafında yoktur. Diğer suçlamalar tuvaletler akıyormuş. Masaların üzeri çizikmiş. Ayrıca Felsefe öğretmeniyle ilgili bir takım basına yansıyan iddialar var. Bunların hepsini toplayıp paket yaptılar ve Türk Eğitim-Sen mensubu okul müdürümüzü haksız, hukuksuz ve mesnetsiz bir şekilde görevinden ayırdılar.

BU GEREKÇELER KABUL EDİLEMEZ

Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum; Felsefe öğretmeni ile ilgili basına yansıyan olay adli olaydır. Bu adli olay görülmüş ve kişi aklanmıştır. Bu olayların gelişimi sırasında okul müdürü gerekli yazışmayı yapmış ve gerekli idareye iletmiştir. Dolayısıyla yapmadığı, dahil olmadığı bir konuda okul müdürünü suçlamak bence insafsızlıktır. Kaldı ki bu okul müdürü şehit kardeşidir. O okul müdürü kardeşini bu topraklara şehit verdi ey milli eğitim müdürlüğü yetkilileri siz ne verdiniz? Siz bir makam olmadan 5 makam atlayarak ikinci sıraya geldiniz. Bu nedenle herkes geldiği makama hazmederek gelmeli. Biz susuyorsak edebimizden susuyoruz. Masalar çizikse her eğitim öğretim dönemi sonunda temizletilir ve yeni eğitim öğretim dönemine hazır hale getirilir. Tuvalet akıyorsa yaptırılır. Baş Öğretmen Atatürk Anadolu Lisesinin 650 öğrencisi bulunuyor ama 1-2 tane hizmetli görev yapıyor. Ebette burada aksama olacaktır. ‘Elimize ne verdiniz ki yüzümüze sürelim’ diye bir atasözü var. Okula kaç tane hizmetli verdinizde okulda hijyen veya temizlik istiyorsunuz. Eğer masa çiziklerine o kadar dikkat ediyor iseniz neden çıraklık eğitim merkezinde her yıl masaların üzeri temizleniyordu neden kaldırdınız? Bu gerekçeler kabul edilemez.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCISINI NEDEN AÇIĞA ALMADINIZ?

Okul müdürü de insandır ve hatası olabilir. O zaman görevden el çektirebilirsiniz ama neden memuriyetten açığa alıyorsunuz. Bunun bir altyapısı var ve bunu Türk Eğitim-Sen olarak biz biliyoruz. Bunun bir kurmaca olduğunu da biliyoruz. Bu oyun kurucular en fazla 2 yıl içerisinde Zonguldak’ta patlayacaklardır. O oyun kurucular zannetmesinler ki Türk Eğitim-Sen onları rahat bırakacak. Bizde verilecek kelle yok. Bizim 3-5 tane okul müdürümüz var. Verseniz ne olur vermeseniz ne olur! Onları da geri çekeriz top sahasında kendiniz oynarsınız. Ama gün gelir bunların hesabını sorarız. Buradan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne soruyorum; Erdemir Anadolu Lisesinde öğrencilerin yatılı okul paraları yendi. İlgilileri neden memuriyetten açığa almadınız? Oradaki bayanı daha dün açığa aldılar. Bizim sendikadan olunca çok mahirsiniz. Orada neden mahir değildiniz? İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısıyla ilgili kasetler dolaştı neden açığa almadınız? Kozlu’da bir ortaokulda yine Eğitim Bir-Sen’li bir öğretmen istismardan görevden alındı ama mademki kişilerin yaptığı suçlardan dolayı okul müdürleri suçlanıyorsa o okulun müdürünü neden görevden almadınız? İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısını neden memuriyetten açığa almadınız? Bunlar sizin yüzünüzden değil size o koltuğu veren siyasi iktidar yüzündendir.

YANLIŞTAN BİRAN ÖNCE DÖNÜLSÜN

Seçim zamanı Ak Parti İl Başkanı, Merkez ilçe Başkanı ve milletvekili adayları sendikamıza gelerek bizlere bir sürü söz verdiler. O zaman Türk Eğitim-Sen’e uygulanan bu kıyım neden? Yarın birgün yine geleceksiniz ama hangi yüzle geleceksiniz bakacağız. Değerli iktidar yöneticileri bu bürokratlarla bu iş yürümez. Baş Öğretmen Atatürk Anadolu Lisesinde yanlış, haksız, hudutsuz, mesnetsiz bir uygulama yapılmıştır. Türk Eğitim-Sen olarak bu yanlıştan derhal dönülmesini talep ediyoruz” (Seçkin KIRARSLAN)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.