Şafak Gazetesi

BİR UMUT İÇİN BAĞIŞ YAPTILAR

BİR UMUT İÇİN BAĞIŞ YAPTILAR
41 views
04 Ocak 2019 - 0:52

Türk Kızılay’ı Zonguldak Şubesi ile KESK Zonguldak Şubeler Platformu işbirliğinde Zonguldak Valiliği önünde düzenlenen kök hücre ve kan bağışı kampanyası KESK Çaycuma Bileşenlerinin çağrısıyla 4 Ocak Cuma günü 10.00-17.00 saatleri arasında Çaycuma Atatürk Anıtı önünde Zonguldak Kızılay Kan Bağış Merkezi aracılığıyla devam edecek.

DEMİR: “TÜM DUYARLI VATANDAŞLARIMIZI KÖK HÜCRE VE KAN BAĞIŞINA DAVET EDİYORUZ”

Kan bağışı ve kök hücre bağışının çok önemli olduğuna dikkat çeken Zonguldak Kızılay Kan Merkezi Doktoru Kubilay Demir:

“Zonguldak Kızılay Kan Bağışı Merkezi olarak hastalarımıza can verebilmek amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bugün sadece kan bağışı değil yaklaşık 5 senelik proje olan TÜRKÖK Projesi kapsamında kök hücre bağışçıları içinde bir çalışma yapıyoruz. Bu kapsamda hasta yatağında kemik iliği bağışçısı bekleyen ve bu hastalara can olmaya çalışan gönüllülerimizden kemik iliği bağışı toplamaya devam ediyoruz. Uluslararası veri bankacılığına kaydedilmek üzere Türk Kızılayı olarak örnekleri alıyoruz ve bu veri bankasına kaydediyoruz eşleşme sağlandıktan sonra görevliler bağışçıyla irtibata geçip kemik iliği bağışını aldıktan sonra hastaya ulaşmasını sağlıyoruz. Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılay’ının yapmış olduğu bu proje kapsamında Kızılay olarak biz bağışçılarımızdan örnekleri alıp veri bankasına kayıtları sağlamakla yükümlüyüz. Tüm duyarlı vatandaşlarımızı bu konuda biraz daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Aldığımız kök hücre bağışı, kemik iliği örneği sadece bir kişi için alınan örnek değildir dünyanın herhangi yerindeki bir hasta için eşleşme ihtimali olduğundan kaydedilmiş olduğu veri bankasından Türkiye’den veya yurtdışından herhangi bir hastaya yarayabilir” dedi.

UZUN: “BİR BAĞIŞLA HAYAT KURTARABİLİRİZ”

Verilen örnek biriyle eşleşirse belki de bir hayatı kurtarma fırsatını yakalamış oluyoruz diyen Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi Başkan Vekili Murat Uzun:

“TÜRKÖK Projesi faaliyetleri kapsamında minik bir yavrumuza umut olabilmekle birlikte kemik iliği bekleyen hastaların bu anlamdaki beklentilerine cevap verebilecek çalışmanın birini Zonguldak’ta gerçekleştiriyoruz. Bir eşleşme olursa bağışta bulunan vatandaşla diyaloğa geçiliyor ve vücudumuzda taşıdığımız bir hücreyi bağışlayarak bir insan hayatını kurtarma şansımız gerçeklemiş oluyor. Bu kapsamda donör olmayı kabul etmiş bütün vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi olarak böyle anlamlı bir faaliyetin içerisinde olmamız ayrıca bir sorumluluktur. Biz bu organizasyonu KESK Zonguldak Şubesi ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Bizim bu konuda en büyük duamız hem minik yavrularımız hem de hasta yatağında uygun hücre nakli bekleyen donörleri arayan kişilerin bu bağışçılara kolaylıkla ulaşmasını istiyoruz. Verilen örnek biriyle eşleşirse belki de bir hayatı kurtarma fırsatını yakalamış oluyoruz” diye konuştu.

ÇETİN: “LÖSEMİ HASTALARIMIZ İÇİN KAMPANYA BAŞLATTIK”

KESK Zonguldak Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hayri Anıl Çetin ise düzenledikleri kampanya hakkında şunları söyledi.

“Güzel bir amaç için Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi ile KESK Zonguldak Şubeler Platformu olarak bir araya geldik. Üç buçuk yaşındaki Öykü Arin kızımız lösemi hastası ve hastalığının son evrelerine yaklaştı. Kök Hücre bulunmazsa kızımız lösemiye yenik düşecek. Biz bugün burada düzenlediğimiz kampanyayla Öykü Arin nezdinde tüm lösemi hastası çocuklarımız için bir araya geldik ve bir kampanya başlatmış bulunuyoruz. Zonguldak halkının da bu konuya duyarlı olacağını biliyoruz. İşyerlerimizde ve sosyal medyada duyurularımızı yaptık. Ayrıca yerel basınımıza da Öykü Arin ve kök hücre bağışının önemi hakkında haberler yaptıkları için çok teşekkür ediyoruz. Zonguldak Belediyesine de bize bu yeri açtığı ve etkinliğimizi anonslarla duyurduğu için ayrıca teşekkür ediyoruz. Biz burada çok sayıda donörün olacağına ve kök hücre bekleyen birçok hastaya umut olacağımızı düşünüyoruz. Sağlığı yerinde olan ve çağrımıza duyarlı olan tüm halkımıza teşekkür ediyoruz.” (Seçkin KIRARSLAN)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.