Şafak Gazetesi

BELEDİYENİN YAKLAŞIK 13 MİLYON TL SU ALACAĞI VAR!

BELEDİYENİN YAKLAŞIK 13 MİLYON TL SU ALACAĞI VAR!
50
12 Haziran 2019 - 0:55

Zonguldak Belediye Başkan vekili Murat Uzun, suyun kalitesi ve fiyatının revize edilmesi anlamında seçim öncesi olduğu gibi seçim sonrasında da duruşlarının net olduğunu, bu konuda belediye olarak çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Oran belirterek suda yüzde 40 gibi indirim yapılması söylemi adeta talimat şeklinde olmuştur diyen Uzun, “Bunlar teknik konulardır altının üstünün dolu olması lazım. Bugün itibariyle Zonguldak’ta zaten suyla ilgili çalışmaları başkanımızın talimatıyla başlatmıştık. Şuan ki durumda Zonguldak Belediyesinin esnaf ve vatandaşlardan yaklaşık 13 milyon TL su alacağı var” dedi.

Su noktasında Zonguldak’ta yüzde 70’e yakın kayıp ve kaçak söz konusu diyen Zonguldak Belediye Başkan vekili Murat Uzun, açıklamasına şöyle devam etti:

SU KONUSUNDA ÇALIŞMALARIMIZ VAR

“Cumhuriyet Halk Partisi belediye meclis gurubu su fiyatlarında indirim yapılmasıyla ilgili gündem dışı bir önergede bulundular. Suyun kalitesi ve fiyatının revize edilmesi anlamında seçim öncesi olduğu gibi seçim sonrasında da duruşumuz net bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Ancak orada net bir şekilde oran belirterek yüzde 40 gibi indirim yapılması söylemi adeta talimat şeklinde olmuştur. Bu çok kabul edilebilecek şeyler değildir çünkü bunlar teknik konulardır altının üstünün dolu olması lazım zaten bizim bu konuda çalışmalarımız var. Seçim döneminde belirttiğimiz gibi Zonguldak’ta su noktasında yüzde 70’e yakın kayıp ve kaçak söz konusudur. Biz çok hızlı bir şekilde genel anlamda büyük bir israfın önüne geçebilmek için kayıp kaçağın önlenmesi lazım diyoruz. İkincisi buradan elde ettiğimiz her birim kazançla belediyemiz karlılığa geçmiş olacak. Bu kazancı tek taraflı düşünmeyeceğiz buradan elde ettiğimiz kazancı vatandaşında gelirine yansıtacağız fiyatları bu yönde revize edeceğiz.

BELEDİYENİN YAKLAŞIK 13 MİLYON TL SU BEDELİ  ALACAĞI VAR

Cumhuriyet Halk Partisi bize bu yönde bir eleştiri getirirken dikkat etmesi gereken husus şuydu; bugün itibariyle Zonguldak’ta zaten suyla ilgili çalışmaları başkanımızın talimatıyla başlatmıştık. Şuan ki durumda Zonguldak Belediyesinin esnaf ve vatandaşlardan yaklaşık 13 milyon TL su alacağı var. Bunun yaklaşık 8 milyon liralık kısmı 2018 yılından devirle geliyor geri kalan kısmı da 2019 yılından tahakkuk eden alacaklarımızdır. Konuyu su üzerinden konuşuyorsak biz barajdan başlayıp hanelere ulaşıncaya kadar suyun kalitesinden tahsilatına varıncaya kadar belediyenin gelir dengesinden mali disiplinine varıncaya kadar her birini bir bütün halinde değerlendirip bunu vatandaşlarımızın lehine olacak şekilde sonuçlandırmamız gerekiyor ve bu yönde gayretlerimiz devam ediyor. Vatandaşlarımıza tekrar sesleniyoruz; bundan 1 ay önce ramazan ayında tüm alacaklarımızla ilgili vatandaşlarımıza yazılı tebligat yaptık. Dedik ki, “belirlenen tarihe kadar borçlarınızı belediyemize gelerek yapılandırın ödemesini karşılıklı organize edelim” dedik. Bugün itibariyle artık o süre doldu ve bu konuda taviz vermeyeceğiz. Bunlar kamu malıdır, burada hepimizin etkileşimi söz konusudur artık tahsilatın yapılması noktasında biz belediye olarak üzerimize düşen hukuki süreci işletmeye başlayacağız. Gerekirse önce suyun kesilmesi ardından da icra işlemlerini başlatacağız” (Seçkin KIRARSLAN)

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.