Şafak Gazetesi

ARAF’TAN BÜYÜK ATILIM!

ARAF’TAN BÜYÜK ATILIM!
15 views
06 Ağustos 2018 - 3:07

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde hizmet veren Araf İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Burak Erol, Türk Akreditasyon Kurumu tarafından yakın zamanda alarak,  mesleki yeterlilik belgelerini  bu yıl bitmeden vermeye başlayacaklarını bildirdi. Kurum tarafından, sözlü, yazılı ve uygulamalı sınavları geçerek verilecek belgenin eleman ve  işveren için daha sağlıklı ve kaliteli sonuçlar doğuracağını ifade eden Burak Erol, sınavları uygulayacak mühendis ve mimarların 1,5 yıldır gerekli eğitim ve seminerleri aldıklarını söyledi.

Uzun zamandır bu konuda çalışmaların sürdürüldüğünü ve hazırlıklarda son aşamaya geldiklerini belirten Burak Erol, şuanda Türkiye’de, tehlikeli ve çok tehlikeli şeklinde sınıflandırılan sektörlerde yaklaşık olarak 7 milyon insanımızın belgelendirilmesi bekleniyor.  Özellikle inşaat sektörü içinde bulunan 12 meslek gurubunda yetkili eleman belgesi vereceklerini söyledi.

Yetki belgesini almak isteyenlerin Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlere artık gitmek zorunda kalmadan Batı Karadeniz Kıyısı boyunca hizmet vereceklerini ifade eden Erol; “Türkiye’de 2006 yılında kurulmuş bir mesleki yeterlilik kurumu var. Türkiye’de mesleklerinde yetkinliğe sahip insanların daha fazla çoğalması ve “siz ne iş yaparsınız” diye sorulduğunda; “ben her işi yaparım” anlayışından sıyrılıp, kalifiye eleman haline gelen insanlarımız, bu aldıkları belge ile Türkiye’nin her ilinde iş yapabilecekler” dedi.

Haber: Seçkin Kırarslan

Merkezi Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan ve kısa zamanda iş sağlığı ve güvenliği alanında adından söz ettirmeye başlayan, Araf İş Sağlığı ve Güvenliği AŞ. bu yıl itibarıyla bugüne kadar sadece büyük şehirlerde uygulamaya geçen mesleki yeterlilik belgesi alanında da yaklaşık 1,5 yıldır süren hazırlıklarını tamamlayarak hizmet vermeye başlayacak.

Hazırlıkların artık son aşamaya geldiğini ve Türk Akreditasyon Kurumu’ndan yetki almak üzere denetleme beklediklerini söyleyen  Yönetim Kurulu Başkanı Burak Erol konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Araf İş Sağlığı ve Güvenlik Şirketi, öncelikle iş sağlığı ve güvenliği alanında Zonguldak, Karabük, Bartın, Bolu ve Düzce illerinde rehberlik, danışmanlık, eğitim ve denetim hizmetleri veriyor.

Şuan, bir çalışandan başlamak üzere yaklaşık 500 çalışan bulunduran hizmet verdiğimiz kurumlar var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir kurum olarak hizmet vermekteyiz.

Araf İş Sağlığı ve Güvenliği AŞ’nin bir de Araf Belgelendirme Merkezi adı ile bir iştiraki var. İnşaat sektöründe 12 meslek gurubunda yetki belgesi vermek için kurulmuş bir kurumdur.

Türkiye’de 2006 yılında kurulmuş bir mesleki yeterlilik kurumu var. Türkiye’de mesleklerinde yetkinliğe sahip insanların daha fazla çoğalması ve “siz ne iş yaparsınız” diye sorulduğunda; “ben her işi yaparım” anlayışından sıyrılıp, kalifiye olmuş insanları sertifikasyon sahibi yapabileceğimiz “Mesleki Yeterlilik Sertifikası” diye bir kavram çıktı.

Türkiye’de 81 meslekte çalışacak insanların, muhakkak Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan yetkilendirilmiş “Mesleki Yeterlilik Belgesi” alması gerekiyor. Bu belgeyi alması için de hem teorik sınava, hem sözlü sınavına, hem de uygulama sınavına girmesi zorunlu. Araf Belgelendirme Merkezi AŞ’de Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olarak çalışmaları son noktaya getirdik, Türk Akreditasyon Kurumu’ndan akreditasyonumuzu yapıp, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından olan denetlemeyi de geçirdikten sonra, Türkiye genelinde mesleki yeterlilik belgesi vereceğiz.

Özellikle inşaat gurubunda; inşaat işçisi, seramik karo kaplamacısı, panel kalıpçı, iskele kurulum elemanı, inşaat boyacısı, alçı sıva uygulayıcısı, alçı levha uygulayıcısı, ahşap kalıpçı, betonarme demircisi, duvarcı, ısı yalıtımcısı, sıvacı gibi alanlarda mesleki yeterlilik belgesi vereceğiz.

Bu süreç şu şekilde işliyor; Aday bize belge için başvurduğunda, biz adaya bir sınav tarihi veriyoruz, bizim bünyemizde çalışan inşaat mühendisi ve mimarların gözetiminde o sınav tarihinde aday teorik, mülakat ve uygulama sınavlarını geçiyor. Başarılı olursa 2020 yılının birinci ayında adayın bize bildirmiş olduğu hesap numarasına işsizlik fonu kapsamında sınav ücretleri iade ediliyor.

Şuanda Türkiye’de, tehlikeli ve çok tehlikeli şeklinde sınıflandırılan sektörlerde yaklaşık olarak 7 milyon insanımızın belgelendirilmesi bekleniyor. Bizim gibi yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları vasıtası ile 250 bini belgelendirilmiş durumda. Bu mesleki yetkilendirme için yetkilendirilmiş kuruluşlar  Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerde bulunuyor. Biz Çaycuma’da yaklaşık 1,5 yıldır çalışmasını sürdürüyoruz.  Araf Belgelendirme Merkezi A.Ş. olarak son noktaya getirdik. Elemanlarımızı, personellerimizi, mühendislerimizi eğittik. Eğitim seminerlerine gönderdik. Bunlara uzun zamandan beri emek veriyoruz. Uygulamalı sınav merkezimizi de açtık. Karadeniz sahil şeridi üzerinde bizim gibi yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu yok. Bu yetkiyi aldığımız zaman da Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Düzce, Kastamonu gibi illerde bulunan vatandaşlarımıza bu hizmeti vereceğiz. Bu Zonguldak ve Çaycuma’nın ekonomisine de bir katkıdır.

Adaylar bize başvurduğunda, önce teorik sınavdan, arkasından mülakat ve son olarak da uygulamalı olarak mesleği ile ilgili beceri ve yetkinliğine bakıyoruz. Bu sınavı yapan personelimiz de yine inşaat mühendisi ve mimarlardan oluşmaktadır. En az 3 yıllık deneyimi olan personellerimiz var. Bunlar da akredite olmuştur. Sınavları bu arkadaşlarımız yapıyorlar. Sınavda başarı gösteren adaylar 2020 yılının 1. Ayına kadar işsizlik fonu kapsamında devlet yine adayın bildirmiş olduğu hesap numarasına sınav ücretini iade ediyor.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.