Şafak Gazetesi

AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ

AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ
23 views
12 Eylül 2018 - 1:59

Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Coşkun, ahilik haftasıyla ilgili yaptığı açıklamada 1200’lü yıllardan günümüze ahiliğin önemli bir kültür ve esnafla toplum arasındaki bir terbiye geleneği olduğunu ifade etti.

Temelleri Ahi Evran tarafından 1200’lü yıllarda atılan Ahilik kültürünün yıllardır esnaf ve sanatkarlara yol gösterdiğini belirten Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Coşkun, açıklamasına şöyle devam etti:

“Ülke genelinde 31’incisini yapacağımız ahilik haftası etkinliklerimiz Pazartesi günü başlıyor. 1200’lü yılların ortalarında Ahi Evran ile başlayan ahilik kültürümüzü hep birlikte yaşatmaya çalışıyoruz. Gelecek kuşaklara ahiliği öğretmeye ve Ahi Evran’a yakışır esnaflık yapmaya çalışıyoruz. Ahilerin ahice yaşayıp ahice ticaret yapmasını istiyoruz. Tüketici Hakem Heyetleri ülkemizde 20-25 yıllık meseledir ama ahilik bunu 1200’lü yıllarda gündeme getirmiştir. Vatandaşın bilinçli tüketim malları kullanma konusunda cezai müeyyidelerin çok ağır olduğu dönem o dönemlerde vatandaşı ve tüketiciyi koruyup kollama ile ilgili yasal düzenlemeleri ahilik felsefesinin içinde yer almış. Bu açıdan da baktığımızda Avrupa ülkeleri ve ülkemizde daha yeni yeni tüketici haklarıyla ilgili bilinçlendirme toplantıları, kongreleri ve konferansları yapılıyor. Bunları Ahi Evran 1200’lü yılların ortalarında düşünmüş ve ahilik felsefesinin içerisine koymuş. 31’incisini kutlayacağımız ahilik haftamızın ülkemize ve ilimize hayırlara vesile getiresini diliyorum” (Seçkin KIRARSLAN)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.